Znamená to, že teploty sa cez deň pohybujú okolo 0 stupňov Celzia, namiesto zimných aj mínus 50. A hlavne, slnko je počas polročného polárneho dňa stále nad obzorom.
December je pre väčšinu tučniakov žijúcich v Antarktíde zlomovým mesiacom. Tohtoročným mláďatám sa končí detstvo a stávajú sa z nich „dospeláci“. Dorástlo im perie a rodičia ich opúšťajú - odteraz sa musia spoliehať už iba samy na seba.
Tučniaky, ale aj ďalšie zvieratá žijúce v krajine večného ľadu, využívajú krátke leto hlavne na kŕmenie vo vodách oceánu. V apríli sa vyberú na svoje hniezdiská, ktoré sú desiatky kilometrov od pobrežia. Tam sa páriky začnú pripravovať na príchod nového potomstva.
V júni, v čase hniezdenia, už budú v Antarktíde panovať kruté, až 50-stupňové mrazy a fúkať bude vietor rýchlosťou vyše 200 km/h. Kontinent sa na dlhé mesiace polárnej noci ponorí do tmy. Koncom antarktickej zimy sa rodia mláďatká a počas krátkej jari zosilnejú natoľko, že už v decembri sa budú môcť mladé tučniaky vybrať do sveta.
JUŽANIA
• Tieto vtáky so zakrpatenými krídlami žijú iba na južnej pologuli, ale nielen v ľadovej Antarktíde. Niektoré druhy žijú v teplejších oblastiach a tučniak galapágsky dokonca blízko rovníka.
• Najväčší je tučniak cisársky, ktorý dorastá do výšky 110 cm a hmotnosti 35 kg. Malý modrý tučniak naproti tomu meria iba 40 cm a váži 1 kilogram.