Nový Čas sa viacerých z nich postupne opýta, čo si myslia o súčasnej kríze, ako zasiahla ich peňaženky a ako by sa v nej mali správať bežní ľudia, aby ju neprehlbovali. Prvý rozhovor nám poskytol Eric Assimakopoulos majiteľ luxusných bratislavských hotelov Carlton a Park Inn, ako aj klubu HC Slovan.
Prečo vznikla kríza?
V prvom rade pre veľké investície finančných firiem. Svet mal veľa peňazí, ktoré zveril investičným bankám. Ony ich investovali, aby mali nejaký zisk a aby sa im tie peniaze vrátili. Ale urobili to zle. Jednoducho investovali príliš veľa peňazí do zlých projektov a regiónov. A to bol hlavný spúšťač.
Začalo sa to celé naozaj v USA?
Nemyslím si, že sa to začalo v USA. Prvá časť krízy možno áno, ale žijeme v globalizovanom svete. Prečo by inak prišli európske banky o milióny eur? Povedali si, my máme peniaze, poďme investovať do USA. Banky považovali tento trh za bezpečný. Išlo však o peniaze z celého sveta.
Ale naše banky do zlých projektov neinvestovali. Prečo je kríza aj u nás?
Slovenské banky to neurobili, ale ich matky, nadnárodné bankové inštitúcie, áno. A, samozrejme, prišli o peniaze. Tunajšie banky nešli do zlých investícií, lebo Slovensko rástlo a peniaze dali do tunajších projektov, ktoré prosperovali.
Dotkla sa kríza vášho biznisu na Slovensku, najmä hotelových služieb?
Samozrejme, že áno. Hotely tvoria asi polovicu môjho biznisu na Slovensku, máme aj kancelárie a parkoviská. Hotelové služby sú nestále a závisia od toho, koľko ľudí príde do hlavného mesta. Kancelárie sú biznis, ktorý je relatívne stály a je z neho zafixovaný príjem. Tieto projekty tvoria teda akýsi balans, vďaka ktorému môžeme vyrovnať straty.
Vašimi klientmi sú nielen turisti, ale aj manažéri. Ktorých z nich teraz ubudlo?
Záleží to od hotela, pretože každý má rozdielnu kvalitu aj zameranie. Kým v Carltone máme vysokých a stredných manažérov a potom turistov, Park Inn je zameraný na stredný a nižší manažment. Čo sa teraz odohráva je, že strední manažéri prestali cestovať a ich prácu teraz robia vysokí manažéri. Carlton je teda na tom celkom dobre, menej však cestujú ľudia z nižšieho vedenia. Naplnenosť Park Inn nám teda klesla.
Ako je na tom napríklad váš hokejový klub Slovan Bratislava? Dnes hrá o postup.
Kríza zasiahla každého. Naši sponzori musia tiež šetriť a prvé, čo urobia, siahnu na peniaze v marketingu. V budúcnosti budeme mať viac sponzorov, ale budú prispievať menšími sumami. Verím, že dnes vyhráme!
Prišli ste o peniaze aj vy?
Nie, pretože som ich neinvestoval do akcií alebo fondov a udržal som si všetky veci, ktoré som vlastnil. Pred 15 rokmi som zle investoval a poučil som sa. Odvtedy som opatrný. Môj zisk bude nižší, lebo mám jednoducho menej klientov.
Zastavili ste nejaké investície na Slovensku?
Áno. Chceli sme kúpiť nejaké ďalšie budovy, ale museli sme to zastaviť. Nemyslím si, že je čas na veľké investície.
Aj ste prepúšťali?
Samozrejme, že sme museli prehodnotiť, koľko ľudí potrebujeme a kto je už pre nás nadbytočný. A museli sme aj siahnuť na odmeny, to je normálny proces. Ak zarábate peniaze, rozdávate bonusy, ak sa nezarába, nemôžete ich dávať. Šetriť musím aj ja. Nelietam už tak často privátnym lietadlom. Tak ako iní ľudia, musím sa vo výdavkoch obmedzovať.
Čo poradíte bežným ľuďom proti kríze?
Aj ja sa považujem za bežného človeka. Myslím si, že teraz je dôležité správať sa konzervatívne. Udržať si peniaze vo vlastnom vrecku, udržať si prácu aj za cenu nižšej mzdy, obmedziť výdavky.
Majú teda prestať míňať?
Predstavte si, že dnes si kúpite nové auto a budúci mesiac prídete o prácu. Asi to oľutujete. Moja rada je počkať s väčšími výdavkami. Nehovorím, aby ľudia každý deň sedeli doma a nikam nechodili. Dôležité je, aby ochránili rodinu, a keď kríza prejde, tak potom môžu byť znovu odváž
nejší v míňaní.
Čo musia urobiť firmy, aby predišli stratám?
Je to veľmi dobrá škola pre slovenských podnikateľov. Doteraz ste zažili len rast. Teraz však pri
chádza recesia. Takže ľudia musia byť opatrnejší a musia sa naučiť aj šetriť a balansovať na trhu. Určite prídu o nejaké peniaze, dôležité pre nich bude udržať firmu.
Ako dlho kríza potrvá?
Myslím, že najmenej tri roky. Na Slovensku možno aj trochu dlhšie, keďže kríza tu prišla o čosi neskôr. Dôležitá je v tejto dobe stabilizácia.
Máte nejakú vysnívanú vec, ktorú ste si chceli kúpiť, ale pre krízu to odložíte?
Je mnoho vecí, ktoré chcem. Nie je to otázka, či na ne teraz mám peniaze, alebo nie. Jednoducho by som sa necítil dobre, keby som si ich teraz kúpil. Chcel som si napríklad postaviť novú loď, ale
zastavil som to. Nebol by to dobrý odkaz. Prepustím ľudí, siahnem im na platy a ja si kúpim si novú loď?! Nie, to by nebolo správne.
Ľudia vás vnímajú ako bohatého muža. Viete, koľko stojí mlieko v obchode?
Tri eurá?... (smiech). Nemám poňatia. Skutočne rád nakupujem a varím, každý deň si doma pečiem chleba. Ale väčšinu potravín si dávam doniesť domov. A keď ich už kupujem, nekontrolujem, koľko čo stojí. To napríklad robím pri letenkách, vtedy ma cena zaujíma... A navyše nepijem mlieko!
Kto je Eric Assimakopoulos
Američan Eric Assimakopoulos je majiteľ niekoľkých luxusných nehnuteľností v hlavnom meste, ale aj kancelárskych a parkovacích priestorov, obchodné podiely má celkovo v 19-ich slovenských firmách. Vlastní napríklad hotel Carlton a Park Inn (bývalý hotel Danube), ktorých hodnota je 400 mil. €, je spolumajiteľom hokejového klubu Slovan.