Pozor! Premnožené líšky roznášajú smrtiace parazity
9. 7. 2009, 11:30 (aktualizované: 25. 5. 2020, 14:15)

Zdroj: Profimedia
Pozor na lesné ovocie. Môže vás zabiť! Neumyté čučoriedky, jahody aj huby môžu prenášať smrtiacu pásomnicu líščiu.
Parazit napáda viaceré orgány a v 90 percentách spôsobuje smrť. Prenášačmi zákernej pásomnice sú líšky. Situáciu zhoršuje aj to, že líšky hrdzavé sa za posledné roky značne premnožili. Pritom väčšina z nich je nakazená.
Parazit napadá najmä pečeň, srdce a mozog. Spôsobené ochorenie je nevyliečiteľné. „Alveolárna echinokokóza sa dá čiastočne liečiť, dá sa zastaviť priebeh a šírenie ochorenia. Ale následky a liečba je už celoživotná,“ povedala Jana Kinčeková, parazitologička SAV. Za posledných deväť rokov sa na Slovensku potvrdilo jedenásť prípadov tohto ochorenia. Veľkým problémom pri odhaľovaní líščích pásomníc v tele človeka je, že inkubačná lehota trvá 5 až 10 rokov.
„Ochorenie sa dá len veľmi ťažko odhaliť, veľakrát sa posudzuje ako nádor pečene,“ dodáva Kinčeková. Situáciu v poslednom čase výrazne zhoršuje to, že líšky sa po zlikvidovaní besnoty na Slovensku premnožili. Za posledných pätnásť rokov ich počet vzrástol trojnásobne. „Ich počet si nikto netrúfne odhadnúť, ročne sa ich však u nás odstrelí približne 20-tisíc,“ hovorí Peter Marčulinec z poľovníckeho zväzu. Podľa odborníkov z nich bolo nakazených až 12-tisíc kusov. „Priemerne okolo 40 percent jedincov líšky býva nakazených parazitom pásomnice líščej, tento rok sú odhady vyššie - až do 60 percent,“ varuje Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach.
Pred smrtiacim ochorením sa dá brániť dôkladným umytím nazbieraného lesného ovocia a húb. Keďže premnožené líšky sa sťahujú k okrajom miest, odborníci odporúčajú poriadne umývať aj zeleninu dopestovanú v záhradkárskych osadách. Parazit sa totiž prenáša líščím trusom.
Autor: © Nový Čas