Stranu Vladimíra Mečiara dobieha minulosť. Financovanie politických strán býva často zdrojom rôznych špekulácií a dohadov. Nový Čas však získal faktúru, ktorá aspoň čiastočne odhaľuje spôsoby, akými HZDS získavalo začiatkom deväťdesiatych rokov peniaze. Podľa dokladu Mečiarova strana v roku 1991 vypracovala pre banskobystrický pivovar Urpín projekt na „odbyt piva a nealkoholických nápojov".
Navyše HZDS predaj piva a nealka aj sprostredkovalo. Za tieto služby si vyfaktu rovalo 2 136 000 Kčs. „Je to veľmi stará faktúra. Doba archivácie je desať rokov a preto sa na jej pravosť musíte opýtať toho, kto je na nej podpísaný," reagoval hovorca HZDS Jozef Šucha.„Áno, táto faktúra je pravá," povedal Novému Času exprezident Michal Kováč, ktorého podpis na nej je.
Faktúra za predaj piva (po kliknutí sa otvorí vo väčšom rozlíšení):
„Aj takýmto spôsobom sa vtedy zháňali peniaze na chod strany," priznal Kováč, vtedajší podpredseda HZDS, ktorého podpis fguruje hneď vedľa podpisu Ivana Lexu. Ten bol začiatkom 90. rokov vedúcim kancelárie HZDS. Ich cesty sa neskôr rozišli.Majiteľom pivovaru Urpín bol v tom čase Pavel Čupka, ktorý podnik kúpil v malej privatizácii. Z toho sa neskôr stal krajský funkcionár HZDS v Banskobystrickom kraji.
Kto je Pavel Čupka? V roku 1991 vydražil banskobystrický pivovar Urpín. Povráva sa, že svojou ponukou porazil ďalšieho záujemcu Karola Konárika, ktorý sa stal vlastníkom iných pivovarov. Neskôr sa z neho stal krajský funkcionár HZDS v Banskej Bystrici. Počas ostatnej Mečiarovej vlády kúpil za smiešne peniaze aj mäsokombinát. Napokon sa oba podniky dostali do problémov. Pivovar sa napokon dostal do konkurzu pre daňové nedoplatky, ktoré dosiahli desiatky miliónov korún. |