Navyše hlavný vojenský prokurátor vtedy potvrdil, že komisia, ktorá udalosti prešetrovala, obvinila už konkrétne osoby.
„Plne odmietam politickú zodpovednosť za udalosti 17. novembra 1989, pretože politické rozhodnutie znelo, aby poriadkové sily proti účastníkom demonštrácie nezasahovali. Iné tvrdenie je nepravdivé," znelo v tom čase Jakešovo vyhlásenie.
Ani Miroslav Štěpán, bývalý člen predsedníctva ÚV KSČ, nechcel, aby maslo na hlave zostalo len jemu. „Odmietam priamu politickú zodpovednosť za to, čo sa udialo na Národnej triede, a za politické dôsledky zákroku. Odmietam, že by som sa dopustil činu nedôstojného poslanca. Verím v politickú kultúru ľudu, ktorá sa prejaví v politike bez hystérie, ultimát," stálo v jeho stanovisku. Zvlášť tomu o politickej kultúre z úst Miroslava Štěpána nikto neveril.
Reakcia na seba nenechala dlho čakať. Bývalý minister vnútra František Kincl (viedol ministerstvo od roku 1988 do decembra 1989) vyhlásil, že zásah proti demonštrujúcim študentom bol politickým rozhodnutím. Konštatoval, že dostal príkaz od vysoko postaveného straníckeho činiteľa, aby eskalácii demonštrácie bolo zabránené akýmikoľvek prostriedkami. Meno však neuviedol.
Autor: Blesk.cz, ČTK