Sú na dne, už rok a pol bez práce a za obnovenie výroby by dali čokoľvek. Nádej im svitla po tom, keď sa objavili investori. Jednoduché to ale nie je, lebo bez podpory vlády sa veci nepohnú k lepšiemu.
Pátranie po investoroch potvrdil aj starosta Nižnej Slanej Ján Vieloha: „Jeden bol až z Indie, ale zatiaľ k dohode nedošlo. Priamo v obci sa aspoň o časť areálu bane zaujímali aj zástupcovia firmy z Moldavy nad Bodvou. Ich projekt však stroskotal na prieskume o nebezpečných vplyvoch zinku a olova na zdravie.“
Do hry minulý mesiac vstúpili aj banskí odborári, ktorí o pomoc žiadajú vládu. Oživenie výroby navrhujú formou dotácie štátu na ťažbu. Bývalý výrobný riaditeľ bane Stanislav Lukáč snahu o fungovanie bane nevyvrátil: „Je to stále reálne, ale kedy a ako to dopadne, netuším. Rokovania pokračujú, no baňa je už v konkurze.“
V hre je však čas, lebo dlh skrachovanej bane plynárom presiahol sedem miliónov eur a až 600 prepustených zamestnancov v celej hladovej doline melie z posledného. „Od Rimavskej Soboty po Poprad niet žiadnej práce. Trpia celé rodiny. Neostáva nám len veriť, že to, čo sa aj nahlas už hovorí, sa aj stane a baňu predsa spustia,“ vraví Štefan Benke (30), ktorý v tejto bani fáral sedem rokov a je jedným z vyše stovky nezamestnaných len z tejto dediny.
Hoci si našiel aspoň brigádu pri oprave miestnej školy, dúfa, že opäť bude aj fárať. „Situácia okolo obnovenia výroby je mimoriadne komplikovaná. Rokovania s investormi v Nižnej Slanej pokračujú skúmame stav na trhu a vyhodnocujeme dôkladné ekonomické analýzy,“ uviedol vedúci komunikačného oddelenia ministerstva hospodárstva Vahram Chuguryan.