Svojim rozhodnutím vrátil zákon späť parlamentu. "Nepodpíšem ho z pragmatického dôvodu. S jeho obsahom súhlasím, nemám k nemu absolútne výhrady," ozrejmil dnes pred novinármi.
Najviac mu prekáža dátum účinnosti od 1. apríla. Prezidentovi prekážalo, že školy by nemali dostatok času na to, aby sa na zákon pripravili. Podľa neho má mať právna úprava tejto myšlienky čo najdôstojnejšiu úroveň.
"Som presvedčený, že do 1. septembra tohto roku bude dostatočný čas, aby sa dal tento zákon realizovať," uviedol prezident.
VIDEO: Vlastenecká výzdoba zatiaľ nebude, prezident ju nepodpísal
Na opätovné schválenie zákona bude treba minimálne 76 poslaneckých hlasov. Je však nepravdepodobné, že zákon prejde. Poslanecký klub Smer by zaň totiž opätovne nezahlasoval.
Tak isto je otázne, či by pred nadchádzajúcimi voľbami parlament stihol zákon opäť prerokovať. Posledná schôdza parlamentu pred voľbami sa totiž už začala.
Premiér Robert Fico už pred niekoľkými dňami požiadal prezidenta, aby zvážil vetovanie kontroverzného zákona. Priznal to v diskusnej relácii TA3.
Premiérovi kritici tvrdili, že predseda vlády chce presunúť účinnosť zákona do obdobia po júnových parlamentných voľbách, pretože naň ľudia reagovali nepriaznivo a obáva sa straty popularity.
Na schválenie zákona reagovala časť oponentov demonštráciou pred prezidentským palácom. Na zhromaždení sa zišla asi tisícka ľudí, zväčša študentov. Vyzývali hlavu štátu, aby normu nepodpísal. Už skôr kritici normy tvrdili, že cit vlastenectva si nemožno vynucovať zákonom.
Čo hovorí vlastenecký zákon:
Podľa zákona mala štátna hymna zaznieť nielen pred zasadnutiami vlády, parlamentu a zastupiteľstiev, ale aj na verejných zhromaždeniach obcí či začiatku každého školského vyučovacieho týždňa. Zároveň mala byť výchova k vlastenectvu a jeho obsahu zaradená do učebných osnov výchovno-vzdelávacieho procesu na všetkých stupňoch školskej vzdelávacej sústavy.
Štátne školy mali povinne umiestniť v každej miestnosti, v ktorej prebieha vyučovanie, štátny znak, zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR. To isté by malo platiť aj v miestnostiach, kde prebieha rokovanie miestneho, obecného a mestského zastupiteľstva a zastupiteľstva samosprávneho kraja.