Vykopali 33 hrobov z doby bronzovej, z obdobia spred asi 3 700 rokov. Sami priznávajú, že ide o raritu - najväčšie takéto pohrebisko na Považí. Pochovávali doň najmä vyššie postavených ľudí, ktorí žili na sídlisku v blízkych Ivanovciach. Podobne ako v Egypte, ani toto pohrebisko neuniklo vykrádačom hrobiek!
Archeológovia skúmali miesto, kadiaľ povedie nadjazd v rámci rekonštrukcie železničnej trate. „Ide o najväčšie pohrebisko zo staršej doby bronzovej a prvé tohto typu na Považí,“ povedal vedúci výskumu Milan Horňák.
Ľudí pochovali na malej pieskovej dune, pretože nebola zaplavovaná Váhom. „Našli sme 33 hrobov. V niektorých sa nachádzal výrazný bronzový inventár. Veľmi vzácny je najmä nález bronzovej dýky, ktorá sa nachádzala vo zvyškoch koženého puzdra a sekerky,“ pokračoval archeológ. Okrem toho našli bronzové náramky, ihlice a jantárové koráliky z dovozu, ktoré svedčia o obchodovaní. V hroboch bolo aj niekoľko maličkých detí.
„Zatiaľ nie je antropologické skúmanie ukončené, ale podľa prvého hodnotenia sme našli viac dospelých ako detí,“ vysvetlil archeológ. Niektoré hroby boli podľa neho bohaté na nálezy, iné vykradli už v staršej dobe bronzovej. M. Horňák potvrdil, že pohrebisko patrilo k sídlisku v Ivanovciach. „Je zvláštne aj tým, že dopĺňa celkovú historickú situáciu v tomto regióne.
V Ivanovciach, ktoré sa nachádzajú približne 1,5 kilometra od nášho náleziska, bola opevnená osada, kde bývala vyššia vrstva ľudu,“ dodal M. Horňák. Spokojní sú aj trenčianski archeológovia. „Je to významný nález. Veľmi radi by sme ho zaradili do našej expozície - buď na hrad, alebo do múzea,“ povedal archeológ Jaroslav Somr.