Prečítajte si ONLINE prenos z volebného maratónu minúta po minúte >>
Predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi síce ostal dôvod na radosť zo získaných hlasov, nemá však nikoho, s kým by mohol zostaviť vládu.
Ešte pred voľbami pravicové strany dali jasne najavo, že s so Smerom koalíciu nevytvoria. Z premiérovej tváre sa dala vyčítať pochmúrna myšlienka o možnom odchode do opozície.
Žiadne nadšenie nebolo vidieť ani na tvári ministerky práce Viery Tomanovej a ministra dopravy Ľubomíra Vážneho. Obaja sa budú zrejme musieť rozlúčiť s ministerskými kreslami.
Po zverejnení oficiálnych výsledkov v sídle Smeru zavládla lepšia nálada. Podpredsedovia strany Marek Maďarič a Pavol Paška rozdávali na tlačovke opatrné úsmevy.
Radosť z výsledkov neskrývali v sídle SDKÚ-DS. Volebná líderka strany Iveta Radičová a jej predseda Mikuláš Dzurinda už zrejme tušia, že SDKÚ si môže brúsiť zuby na hlavnú trofej - premiérske kreslo.
Rozdeliť radosť s kolegami z SDKÚ prišiel aj úplný nováčik v budúcom parlamente Richard Sulík. Jeho SaS získala 12,4 percenta hlasov a môže počítať s účasťou vo vláde.
Radosť neskrývali ani v stane KDH. Kresťanskí demokrati obsadili štvrtú priečku s 8,52 percentami hlasov a po štyroch rokoch sa zrejme znova vrátia do vlády. Lepší dôvod si na slávnostný prípitok predseda strany Ján Figeľ nemohol ani želať.
Predseda strany MOST-HÍD Béla Bugár mal hneď niekoľko dôvodov na radosť. Málo toho, že dostal svoju novozaloženú stranu do parlamentu, získal pomerne slušný výsledok a zrejme sa bude podieľať na zložení vlády, tak ešte to "natrel" svojmu rivalovi Pálovi Csákymu z SMK, ktorý sa do Národnej rady nedostal.
Hlavný slovenský národniar Ján Slota bol z volebného výsledku SNS sklamaný a považuje ho za porážku. Podľa neho Slováci ešte budú plakať krvavé slzy.
Na druhej strane Slota môže byť spokojný - na najbližšie 4 roky má o živobytie postarané, keďže ostáva v parlamente.
Na podpredsedu SMK a dlhoročného ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa bol žalostný pohľad. Strana maďarskej koalície sa prvý krát nedostala do parlamentu.
Rovnako zdrvujúci pohľad bol aj na predsedu Republikovej rady HZDS Mariána Klenka a podpredsedníčku strany Barboru Strakovú, keď prišli informovať novinárov o volebných výsledkoch hnutia.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar sa ešte síce snažil usmievať na novinárov...
...do smiechu mu zjavne nebolo. Po dvadsiatich rokoch vo veľkej politike Mečiar odchádza ako porazený. Napriek sľubom sa po zrátaní všetkých hlasov už medzi novinármi neukázal a vyhováral sa na zaneprázdnenosť.