Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti v diskusii pod článkom!
Napríklad priveľká vzdialenosť, predchádzajúci nedostatočný záujem rodiča či neochota dieťaťa. Oddnes vstupuje do platnosti novela zákona o rodine, ktorá dáva väčšiu šancu na deti aj takzvaným víkendovým otcom.
Po novom platí, že ak jeden z rozvedených rodičov požiada o striedavú osobnú starostlivosť, ale druhému sa táto voľba nepáči, o osude dieťaťa rozhodne súd. Pri rozhodovaní bude prvoradý záujem dieťaťa.
V Česku platí systém striedavej starostlivosti už 12 rokov. „Je to pomalý proces. Každý rok schvália striedavú starostlivosť pre dve až štyri percentá detí z rozvedených rodín,“ hovorí Luboš Patera z českého združenia Spravedlnost dětem. Nový Čas zisťoval u právnika odpovede na praktické otázky, s ktorými sa môžu stretnúť žiadatelia o striedavú osobnú starostlivosť.
Ďalšie rady, ktoré sa zídu
Ako požiadať o striedavú starostlivosť
- návrh treba poslať na okresný súd
- ak jeden rodič so striedavou starostlivosťou nesúhlasí, súd si vyžiada posudok od psychológa a kurátora
Ako často si rodičia deti striedajú?
- v jasličkárskom veku dieťaťa po 1 dni
- v škôlkárskom veku po 2 až 7 dňoch
- vo veku ZŠ po týždni
- vo veku VŠ po mesiaci, s možnosťou denných návštev druhého rodiča
Ako je to s prídavkami na dieťa?
- najlepšie je, ak rodičia uzavrú dohodu
- podľa dohody rodič, ktorý poberá prídavok na dieťa, prípadne aj rodičovský príspevok, by poskytol peniaze v čase striedavej starostlivosti aj druhému rodičovi
- pri rozvode môže súd schváliť dohodu medzi rodičmi o tom, ktorý z nich si uplatní nárok na štátne sociálne dávky a akým spôsobom si peniaze postúpia
Zdroj: MPSVaR, OZ Striedavá starostlivosť o deti
Odpovedá advokát Milan Ficek
- Čo bude skúmať súd pri návrhu na striedavú starostlivosť?
Prvoradý je záujem dieťaťa. Súd skúma najmä to, či sú vytvorené podmienky na riadny život dieťaťa u oboch rodičov - sociálne, hygienické, zdravotné a iné. Určite bude zvažovať aj postoj rodičov k starostlivosti o dieťa. Pokiaľ sa niektorý z rodičov o dieťa nestaral a neprejavoval oňho záujem, striedavú starostlivosť pravdepodobne nenariadi. - Čo ak napríklad jeden z rodičov býva v byte, kde by dieťa nemalo vlastnú izbu?
Podmienkou na nariadenie striedavej starostlivosti nie je samostatná izba. Dieťa by však určite malo mať vlastnú posteľ, kde bude spať. - Bude sudca vypočúvať aj dieťa?
Môže vypočuť aj dieťa, pokiaľ je schopné samo vyjadriť svoj názor. Pokiaľ by dieťa nechcelo ísť k druhému rodičovi a súd by zvážil, že dôvody sú vážne, striedavú starostlivosť by nenariadil. - Môže byť prekážkou veľká vzdialenosť bydliska rodičov?
Vzdialenosť rodičov bude často prekážkou, najmä z dôvodu prípravy na budúce povolanie (škola). Dieťa nemôže navštevovať napríklad každé dva týždne inú školu, toto by určite nebolo v prospech dieťaťa. Ešte zložitejšie by bolo, ak jeden z rodičov žije v cudzine. - Bude sa môcť stretnúť dieťa s rodičom aj v čase, keď sa oňho stará druhý rodič?
Takéto stretnutie bude obmedzené a pravdepodobne ponechané na vôli rodiča, u ktorého sa práve dieťa nachádza. Všetko ukáže prax. - Ako je to v prípade, ak rodičia nie sú zosobášení?
Manželstvo nie je podmienkou nariadenia striedavej starostlivosti. - Ako to bude s výživným?
Súd môže, ale aj nemusí nariadiť povinnosť platiť výživné. Bude skúmať príjem každého z rodičov a, samozrejme, potreby dieťaťa. Pokiaľ jeden z rodičov bude mať výraznejšie vyšší príjem, nie je vylúčené, že súd stanoví aj povinnosť prispievať na výživu dieťaťa počas obdobia, keď bude v starostlivosti druhého z rodičov.