Dnes sa mu končí pracovná zmluva s arcibiskupským úradom. Odchodom z kňazstva sa vracia k svojmu občianskemu menu Marián. Do novej funkcie na Úrade vlády by mal nastúpiť v piatok.
„Robí mi poradcu niekoľko rokov, radil mi aj počas prezidentskej kampane. Ako poradca bol aj u Mikuláša Dzurindu. Má moju dôveru a je prirodzené, že mi bude radiť ďalej,“ povedala premiérka.
Balázs bude aj Radičovej poradcom pre mediálnu politiku a cirkevné otázky. V oblasti cirkvi radil kedysi aj Mikulášovi Dzurindovi. "Keby som si netrúfal, túto ponuku by som nemohol prijať. Buduje sa skutočne silný a odborný tím externých aj interných poradcov. Dúfam, že to, o čo som sa snažil doteraz, budem môcť realizovať v inej podobe aj naďalej," povedal Balázs a dodal, že jeho rozhodnutie ovplyvnilo aj znechutenie z pomerov v cirkvi. "Zažíval som neustálu kritiku, nepochopenie môjho spôsobu myslenia a angažovanosti ," vysvetlil, s tým, že Viera je niečo, čo vám nik nemôže vziať. Je to dar, niečo hlboko vnútorné. Podobne aj teologické myslenie je niečo, čo bude naďalej formovať moje postoje a celkové myslenie."
Šéf poradcov predsedníčky vlády sa vrátil k civilnému menu Marián Balázs. "Zvykám si bez problémov, skôr si na to budú musieť zvyknúť ostatní ľudia," dodal Balász, ktorý nie je v politike žiadnym nováčikom. Nepriamo do nej zasahoval už od deväťdesiatych rokov. "On v politike bol, aj komentoval, písal, bol známy ako poradca Radičovej v kampani. To, že odchádza z rádu, je len logický krok toho, že sa na politiku dal, lebo z rádu by to ťažko mohol robiť. Nebolo by to dobré ani pre rád františkánov - takto ich zatiahnuť do politiky, ani pre Radičovú. Nebola by to čistá hra," uviedol politológ Miroslav Kusý o Jánovi Balázsovi. "On nie je kňaz, je rehoľník. Františkáni sú takí svetský typ rehoľníkov. Viac sa angažujú do svetských vecí ako iné rehole," dodal Kusý.
Zaujímavosťou je, Balázs na tomto poste strieda Vladimíra Faiča. Ten bol v minulosti členom komunistickej strany a získal titul RSDr.
Kto je Ján Krstiteľ Balázs?
Narodil sa v roku 1966 v Košiciach. Jeho občianske meno je Marián Balázs. Ján Krstiteľ bolo jeho rehoľné meno. V životopise píše, že bol spoluzakladal kresťanského samizdatového časopisu Zrno, sledovala ho ŠtB a nemohol dokončiť vysokú školu.
Pracoval ako ošetrovateľ v košickej nemocnici. Bol signatárompetície Několik vět aj petície za prepustenie tzv. bratislavskej päťky. Ako kňaz pôsobil v Bratislave, Fiľakove a v Prešove, bol predstaveným františkánskej rehole v Bratislave.
Pracoval aj ako streetworker s ľuďmi závislými od drog. Často kritizoval katolícku cirkev, aj arcibiskupa Jána Sokola za jeho údajnú spoluprácu s ŠTB. Pred takmer rokom Balázs kritizoval políciu za to, že františkánov neprávom obvinila zo sexuálných trestných činov. Zneužití chlapci napokon vypovedali, že to bol niekto iný. Balász od začiatku tvrdil, že františkáni sú nevinní.
Takto politici o Blázsovi diskutujú na facebooku:
Igor Matovič, poslanec SaS:
"Kňaz sa vzdáva svojich večných sľubov vernosti Bohu a odchádza robiť poradcu Radičovej. Mám z toho veľmi zvláštny pocit. Určite nie príjemný. Osobne som si nikdy netrúfol pokúšať ani len zamestnancov konkurencie, aby prešli robiť k nám. Práve pre ich sľub vernosti niekomu inému, hoci aj tomu, koho som nemal práve v láske."
Zita Pleštinská, SDKÚ (bývalá poslankyňa Európskeho parlamentu):
Počas komunizmu pre Kristovo meno presedeli kňazi dlhé roky v komunistických žalároch...V srdci mám nezodpovedané otázky: „Prečo nám demokracia berie kňazov?"
Martin Poliačik, poslanec SaS:
"Demokracia nikomu nič neberie. Dáva možnosť sa rozhodnúť. Či azda myslíš, že takýto človek neostane kňazom v Božích očiach, Zita? Jeho činy ho ním robia, nie nejaká exelovská tabuľka vo Vatikáne."
Zita Pleštinská, SDKÚ (bývalá poslankyňa Európskeho parlamentu):
"Nemám nič proti tomu, aby sa kňazi angažovali v politike. Priam je to potrebné:-))) Teším sa, že JKB je šéfom poradcov, ale som smutná, že vystúpili z rehole a hlavne, že aj z kňazstva.Budem čakať prečo, a potom, keď sa potvrdia moje obavy, Ti o tom poviem."