Nádej pre ľudí s rakovinou mozgu: Lekári vyvinuli novú vakcínu
5. 10. 2010, 13:40 (aktualizované: 25. 5. 2020, 14:15)

Zdroj: archív
Americkí lekári vyvinuli vakcínu, ktorá zrejme dokáže predĺžiť život ľuďom s nádorom na mozgu.
Ukazujú to výsledky prvých klinických testov vakcíny na dvoch desiatkach pacientov. Lekári ale upozorňujú, že pre presnejšie zhodnotenie účinkov lieku je nutné ho vyskúšať ešte v širšom meradle, uviedol dnes spravodajský server MSNBC.
Polovica ľudí s nádorom na mozgu umiera počas prvého roku po jeho vytvorení. Väčšina pacientov zomrie do troch rokov. Klinické testy pritom ukázali, že ľudia, ktorým lekári pravidelne podávali vakcínu, boli nažive i päť rokov po objavení nádoru.
"Zdá sa, že (liek) pomáha pacientom žiť omnoho dlhšie, než sme predpokladali," povedal John Sampson z Dukeovej univerzity, kde sa vakcína testovala.
Lekári vybrali 35 pacientov s nádorom mozgu, ktorí podstúpili chemoterapiu i ožarovanie. Osemnástim z nich začali každý mesiac podávať experimentálne lieky, druhá polovica chorých slúžila ako porovnávacia vzorka. U pacientov, ktorí dostávali vakcínu, sa nádor znovu objavil v priemere o rok neskôr než u tých, ktorí boli liečení len obvyklými prostriedkami. Priemerne tiež s chorobou žili o 15 až 26 mesiacov dlhšie.
Podľa Sampsona liek blokuje činnosť génu zodpovedného za bujnenie rakovinových buniek. Vakcína vyhľadáva bielkoviny, ktoré sú výhradne v rakovinových bunkách, čo podľa lekárov obmedzuje vedľajšie účinky lieku.
Ako sa prejavuje nádor na mozgu
Varujúcim príznakom je novovzniknutá silná bolesť hlavy, najmä v ranných hodinách. K ďalším príznakom patria psychické zmeny ako podráždenosť, zmena osobnosti či poruchy pamäte, zvracanie a epileptické záchvaty. Zhorší sa pohyblivosť končatín, napríklad pri zaobchádzaní s príborom. Chorý si zle vybavuje slová a nerozumie druhým. Má dvojité videnie a poruchy sluchu.
Na vznik nádoru pôsobí dedičnosť, vplyv má aj rádioaktívne žiarenie a polychlorované bifenyly v životnom prostredí. Ľudia z rodín, kde sa nádory mozgu vyskytli, by mali byť v trvalej starostlivosti odborníka. Prevencia neexistuje.
Autor: © Nový Čas