Nekonečný príbeh pokračuje: Generálneho prokurátora nezvolili
7. 12. 2010, 12:04 (aktualizované: 3. 5. 2021, 21:03)

Zdroj: sita
Ani druhé kolo sa nevydarilo. Poslanci ani dnes v tajnej voľbe nezvolili nového generálneho prokurátora.
Koaličné strany už včera na tlačovej besede avizovali, že dnešnú voľbu generálneho prokurátora zablokujú. A skutočne sa tak aj stalo. Ani kandidát koalície, Jozef Čentéš, ani kandidát opozície, Dobroslav Trnka, nezískali dostatočný počet hlasov.
Na tajnú voľbu generálneho prokurátora bolo spolu vydaných 150 lístkov. Za Dobroslava Trnku hlasovalo 71 poslancov, Jozef Čentéš nedostal ani jeden hlas. 79 poslancov nevolilo.
Koalícia zablokovala v poradí už druhé kolo voľby preto, že generálneho prokurátora chcú zvoliť verejným hlasovaním. Rozhodnutie padlo po tom, čo vo štvrtok bol takmer zvolený kandidát opozície Dobroslav Trnka. Iba jeden hlas ho totiž delil od toho, že by opäť zasadol na kreslo prokurátora.
Všetky hlasovacie lístky boli pred voľbou generálneho prokurátora opečiatkované.
Robert Fico: Vládna koalícia láme demokraciu
Vládna koalícia podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica láme demokraciu, a ak zmení tajnú voľbu generálneho prokurátora na verejnú, pôjde podľa neho o zlomenie chrbtice slovenskej demokracii. „Ale zdá sa, že sú v mene moci schopní všetkého,“ povedal dnes po neúspešných voľbách generálneho prokurátora Fico. Expremiér dnes naznačil, že premiérku Ivetu Radičovú mohol chcieť odstrániť napríklad predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Minister zahraničných vecí sa podľa Fica mohol dohodnúť s niektorými poslancami, aby podporili terajšieho šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku. Nepriateľom vládnej koalície je podľa neho vládna koalícia, hľadať akýchsi vinníkov alebo osoby, ktoré sa vraj pokúšali korumpovať vládnych poslancov zvonku, považuje za zbytočné.
Koaličná rada podľa Fica zakázala vládnym poslancom voliť, čo považuje za protiústavné. Predseda Smeru-SD vyslovil želanie, aby budúci generálny prokurátor vzišiel z dohody naprieč politickým spektrom.
Richard Sulík: Premiérka Radičová nie je klamárka
Premiérka Iveta Radičová podľa predsedu parlamentu a SaS Richarda Sulíka nie je klamárka. „Pani premiérka nie je klamárka. Je to človek, ktorý má snahu o to, aby sme našli najlepšie možné riešenie. A priznávam, že nie vždy nájdeme najlepšie možné riešenie okamžite,“ povedal dnes po tajnej voľbe generálneho prokurátora Sulík. Zdôraznil, že ak niekto zmení názor po rozhovore so svojimi koaličnými partnermi, nemôžeme ho považovať za klamára. „U nás skrátka víťazia, keď nie vždy, tak v drvivej väčšine, argumenty. A nie to, keď veľký vodca niečo zavelí. Chápem, že pán Fico niečo také nepozná, keď všetci veľkého vodcu poslúchajú na slovo,“ dodal.
Predseda parlamentu pripomenul, že Radičovú za klamárku označil Fico, ktorý podľa výpovede priameho svedka Bohumila Hanzela zobral čiernych takmer 300 miliónov korún a za ne vybudoval stranu Smer. „Opätovne tvrdím, že pán Fico sa dostal so svojou stranou do parlamentu podvodom. Existuje k tomu výpoveď svedka, existuje k tomu zmluva, existuje k tomu nahrávka, na ktorej je hlas podobný Ficovmu. Opätovne vyzývam pána Fica, keď má štipku odvahy a hrdosti, aby sa podrobil detektoru lži a zodpovedal, či hlas na nahrávke je jeho,“ konštatoval Sulík.
Šéf SaS víta odtajnenie volieb generálneho prokurátora, predsedu Najvyššieho kontrolného úradu, šéfa Fondu národného majetku i kandidátov na sudcov ústavného súdu. Voliči podľa neho majú právo vedieť, ako hlasovali poslanci, ktorým dali dôveru. Koalícia dnes podľa neho ukázala, že keď treba, vie konať.
O možnej korupcii pri tajných minulých voľbách Sulík nemá relevantné informácie. Myslí si však, že mená šiestich poslancov, ktorí nepriamo hlasovali za pád vlády, sa časom dozvieme. Polícii pri vyšetrovaní prípadu úprimne drží palce.
Poslanci sa rozhodovali medzi dvoma kandidátmi: Jozef Čentéš (vľavo) a Dobroslav Trnka.
Prezident priamu voľbu odmieta
Prezident SR Ivan Gašparovič je proti zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora z tajnej na verejnú. Reagoval tak na dohodu vládnej koalície, ktorá sa rozhodla zablokovať voľbu generálneho prokurátora a čas do novej voľby využiť na zmenu legislatívy. Tá by mala umožniť priamu voľbu nielen šéfa prokuratúry, ale i ďalších parlamentom volených funkcionárov.
"Mrzí ma, že dochádza k situácii, keď chceme meniť aj niektoré princípy, meniť spôsoby rozhodovania, ktoré trošku skĺzajú z demokratických princípov. Nie som za to, aby sa prokurátor či ďalší funkcionári volili priamo," dodal Gašparovič. Myslí si, že poslanec skladal sľub v parlamente s vedomím, že bude slúžiť republike, občanom a v rámci toho chce aj hlasovať. Ústava poslancom zabezpečuje hlasovanie podľa vlastného presvedčenia a svedomia. Ak svedomie podľa hlavy štátu poslancovi káže, ako má hlasovať, netreba meniť voľbu na takú, kde svedomie bude niekto ovplyvňovať a nútiť, ako má voliť. "Má sa rozhodnúť sám a to samostatné rozhodnutie je v tajnej voľbe," dodal prezident.
Voľba prokurátora bude mať dohru aj na súde
Tajná voľba generálneho prokurátora v Národnej rade SR už zamestnáva aj policajných vyšetrovateľov. "Na základe medializovaných informácií o postupe pri voľbe generálneho prokurátora polícia preveruje, či nedošlo k spáchaniu trestných činov korupcie," informovala agentúru SITA hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Andrea Dobiášová v stanovisku Prezídia Policajného zboru k postupu pri voľbe generálneho prokurátora. Niektorí poslanci koaličnej SaS totiž pre denník SME povedali, že sa ktosi neúspešne pokúšal podplatiť jedného z ich poslancov.
V nedeľu sa šéf parlamentného poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár vyjadril v relácii Slovenskej televízie "O 5 minút 12", že koaliční poslanci, ktorí nehlasovali za kandidáta koalície na post generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, sú buď podplatení, alebo sú vydieraní či vydierateľní alebo sa rozhodli "povaliť" vládu Ivety Radičovej. Vláda sa na Koaličnej rade rozhodla, napriek protestom opozície, že v parlamente presadí legislatívne zmeny, vďaka ktorým by mohol byť generálny prokurátor zvolený vo verejnej, nie tajnej voľbe.
Autor: © Nový Čas