ONLINE rozhovor s Martinou z Farmára je zrušený >>
Farmárka Martina s mamou: Kultové postavy týchto Vianoc?>>
Neuveriteľné, kam až dokázali zájsť! Program plný vulgárnosti, primitívnych výlevov jej matky a sexistických chúťok strýka v konečnom dôsledku dosiahol obrovský podiel na trhu - až 50,3 percenta! Množstvo Slovákov však pobúril. Stálo to televízii za to?
V pondelok večer vládla na obrazovkách dedinská zábava. Nie však v pravom zmysle slova. To, na čo sa fanúšikovia šou Farmár hľadá ženu najviac tešili, ich paradoxne sklamalo. Špeciálny program s farmárkou Martinou mal byť totiž tým, čím je pre ľudí zaujímavá. Vtipom, jedinečným vkusom, sympatickou nevedomosťou a jednoduchým životom. Opak bol však pravdou. Martina sa v programe akosi stratila, štafetu prebrala jej rodina. A tá sa teda ukázala v tom najhoršom svetle.
Martinina matka Anna a strýko Jano si z toho, že ich sleduje celé Slovensko, nič nerobili a hrešili jedna radosť. Aj keď ich Mariánova farmárka niekoľkokrát zahriakla, nepodarilo sa jej zastaviť jednoduchý humor matky a naozaj nevhodné reči strýka. Televízia z toho vyťažila, čo sa dá. V takmer päťdesiatich minútach mohli diváci počuť viac ako päťdesiat vypípaných alebo nevypípaných vulgarizmov. To čo bolo vypípané, bohužiaľ, nebola ani polovica z nich. A to sa Martinka hneď v úvode dušovala, že u nich doma sa nenadáva! Nový Čas oslovil bývalú farmárku, no k svojmu sólovému projektu sa vyjadrovať nechcela.
Duo snov - Kleopatra z Turca s mamou Annou
Slovensko rozdelila na dva tábory
„Už mám toho dosť a nebudem sa s nikým o ničom rozprávať. Nečakala som, že budem mať taký ohlas, lezie mi to už na nervy,“ povedala Novému Času rozčúlene. Sledovanosť, ktorú relácia mala, síce láme rekordy, no rozdelila Slovensko na dva tábory. Nespokojní fanúšikovia dali o sebe vedieť a okamžite podali podnet na Radu pre vysielanie a retransmisiu, ktorá sa zaoberá aj úrovňou programov.
„Prišli nám dve sťažnosti, ktoré poslali diváci. Namietajú najmä na zásah do ľudskej dôstojnosti a porušenie pravidiel ochrany maloletých. Po doručení musí Rada konať, vysielanie zmonitoruje a následne buď začne správne konanie, alebo sťažnosť uzná ako neopodstatnenú. Ak sa potvrdí porušenie zákona, príde na rad sankcia. Za maloletých je rozpätie od 663 eur do 66 387 eur, za ľudskú dôstojnosť od 3 319 eur do 165 969 eur. Celý tento proces trvá približne tri mesiace,“ hovorí riaditeľ kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu Ľuboš Kukliš. Nový Čas oslovil aj televíziu JOJ. Tá si však nemyslí, že prekročila hranice. „Mediálny ohlas, ktorý získala vyradená účastníčka šou, bol natoľko veľký, že sme jej umožnili vyjadriť sa bez cenzúry k informáciám, ktoré o nej rôzne médiá v poslednom období prinášali. Špeciál bol pre svoj obsah odvysielaný až po 22. hodine a aj napriek tomu ho sledoval každý druhý divák pri obrazovke,“ stojí si za svojím hovorca TV JOJ Jozef Gogola.
FremantleMedia, ktorá vlastní licenciu na šou Farmár hľadá ženu, si takisto tvrdí svoje. „Spomínaná relácia bola nad rámec formátu. Televízia si s ľuďmi, ktorí vypadli, môže robiť čo chce, nás sa to netýka,“ uzavrela manažérka pre strednú a východnú Európu Andrea Gavačová.
Vypípané vulgarizmy: 14
Nevypípané alebo polovypípané: 43
Spolu vulgarizmov: 57
Trvanie relácie: cca 50 minút
Matka povedala: „Nenakrúcajte!“ 6-krát