Dokazujú to podľa neho predminuloročná a minuloročná štatistika nehodovosti. V januári 2009, kým boli pokuty v sadzobníku nízke, bolo veľa dopravných nehôd – viac ako štyritisíc. Vo februári, keď začal platiť prísny sadzobník, počet nehôd rapídne klesol pod dvetisíc a takú úroveň si držali prakticky aj v roku 2010. „Musíme hroziť pokutami a tým zachránime ľudské životy, či sa to niekomu páči alebo nie, vyhlásil Spišiak na tlačovej besede. Podľa neho nemá zmysel porovnávať počty usmrtených na cestách podľa toho, za ktorej vlády sa to stalo. Nehodovosť dosť závisí aj od ročných období. „Systém riadenia dopravnej polície bol rovnaký, jediná zmena, ktorá nastala, je to, že sa zmenil sadzobník pokút,“ vysvetľoval Spišiak.
Spišiak pripomenul, že minulý rok na cestách zahynulo 345 ľudí. To je porovnateľné so situáciou z roku 2009. Obeťami boli prevažne zdraví a nevinní, ktorí nezahynuli v dôsledku nepredvídateľných okolností, ale v dôsledku dopravných nehôd. „To číslo 345 je tragické a je smutné, že takéto číslo musíme konštatovať. Ale zároveň musíme konštatovať, že to zapríčinili vodiči, účastníci cestnej premávky, nie policajti,“ vyhlásil policajný šéf. Najtragickejšie je podľa neho to, že v spoločnosti je zaužívaný názor, že porušovanie dopravných predpisov nie je až tak vážny prečin, pritom vedie neraz k strate životov. Jedine hrozba pokuty je to, „čo ovplyvní vodičov, aby jazdili tak ako treba, ako si to vyžadujú predpisy“.
Radikálny zlom vo vývoji situácie Spišiak očakáva po tom, ako zavedú nový systém hodnotenia policajtov. „Každý dopravný policajt bude hodnotený podľa toho, či sa na jemu zverenom úseku stala nehoda,“ vyhlásil. Podľa neho policajti už nebudú len pokutovať, ale aj zabraňovať nehodám. Budú zastavovať porušovateľov predpisov, riešiť aj ťažkosti, ktoré sa na cestách vyskytnú, napríklad klimatické a mohli by viesť k nehodám.
Začiatočníci to budú mať ťažké
"Budeme klásť dôraz na začiatočníkov, ktorým budeme okamžite brať vodičské preukazy, ak zistíme, že porušujú predpisy, čiže aby oni rutinne už vedeli, že je tu polícia a nekompromisne ich vyradí spomedzi potenciálnych vinníkov. A možno im zachráni celý život tým, že ich zbaví ťarchy, že zapríčinili smrť nevinných ľudí," priblížil ďalej policajný prezident.
Nové opatrenia sa dotknú aj autoškôl a skúšobných komisárov. "Zabezpečíme rotáciu komisárov, žrebovanie, aby neboli možné dohody medzi autoškolami a komisármi, že pri jednej autoškole všetci spravia skúšky, v inej nespraví skoro nikto a sprísnime skúšky s dôrazom na praktické zručnosti a ovládanie motorového vozidla," uviedol Spišiak.