Bezdomovcov odlákajú z centra a najkritickejšie miesta zrekonštruujú. Budovy, ktoré nestihnú opraviť, jednoducho zakryjú reklamnou plochou. Nie je to však nič nezvyčajné. Rovnakú taktiku použili napríklad aj organizátori olympijských hier v čínskom Pekingu či v gréckych Aténach.
Atény pred Olympijskými hrami | a počas Olympijských hier |
„Pred majstrovstvami sveta v hokeji sa vynasnažíme dať mestu peknú tvár, kde to nepôjde, tam to budeme riešiť spôsobom propagácie,“ vysvetlil primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Ošarpané budovy, pri ktorých sa teda nenašli peniaze na opravu, zakryjú reklamnými plochami. „Konkrétne stavby ešte len musíme vytypovať v spolupráci s jednotlivými mestskými časťami,“ doplnil hovorca primátora Ľubomír Andrassy. Najväčším problémom sú podľa neho Trnavské mýto, ktoré však čiastočne zrekonštruujú, a vlaková Hlavná stanica.
Bratislava normálne | a počas MS v hokeji |
Rovnako budú postupovať aj v Košiciach, kde zakryjú dve budovy v centre. „Na náklady ich majiteľov ich ohradíme a prekryjeme reklamnými plachtami,“ povedal primátor metropoly východu Richard Raši. Podľa návštevníkov olympiád však takéto potemkinovské skrášľovanie miest nie je ničím nezvyčajným. „Niekoľkoposchodové budovy takto zakryli logom olympiády napríklad v čínskom Pekingu. Nepôsobilo to však nijako rušivo,“ dodal športový redaktor Peter Matuška.
Košice normálne | a počas Majstrovstiev sveta |
Potemkinova dedina
Keď v roku 1787 ruská cárovná Katarína II. absolvovala inšpekčnú cestu po Kryme, bola nadšená jeho krásou, vyspelosťou a bohatstvom. Netušila, že celá cesta je len starostlivo pripravený podvod kniežaťa Potemkina. Namiesto prekvitajúcich dedín cárovná videla len falošné fasády domov, ktoré odzadu podopierali koly. Výraz „potemkinovská dedina“ je dodnes synonymom klamného predstierania úspešnej, najmä verejnej, činnosti.