Podľa informácií, ktoré Novému Času poskytol Úrad verejného zdravotníctva SR, ohlásilo už aj Švédsko 12 nakazených osôb. Z nich päť bolo hospitalizovaných a traja mali infekciu vyvolanú baktériou EHEC. Zatiaľ ide len o osoby, ktoré sa istý čas zdržiavali v Nemecku.
Prvý prípad výskytu týchto baktérií potvrdili laboratórne testy už aj v Dánsku. Informovala o tom dnes Univerzitná klinika v Aarhuse.
Postihnutý pacient je podľa slov lekárov z infekčného oddelenia aarhuského nemocničného zariadenia mimo ohrozenia života.
Podozrenie na rovnakú diagnózu existuje však podľa dánskeho rezortu zdravotníctva ešte v najmenej šiestich ďalších prípadoch, a to v dánsko-nemeckom pohraničí.
Nakazených v samotnom Nemecku stále pribúda. Viac ako 80 ľudí má vážne zdravotné problémy spôsobené EHEC. Zlyhávajú im obličky a majú poškodené cievy. Dvaja pacienti sú pripojení na umelé dýchanie. Odborníci však nevedia zistiť, odkiaľ nákaza pochádza. „Ide zrejme o novú, agresívnejšiu formu baktérie, ktorá spôsobuje doposiaľ nezaznamenané poškodenie čriev,“ myslí si expert Helg Karche.
Podľa najnovších informácií si hrozivá nákaza počas noci vyžiadala ďalšie obete. Celkový počet potvrdených úmrtí sa tak zvýšil na päť. Všetky obete boli ženy žijúce na severe Nemecka. V súvislosti s počtom nakazených lekári hovoria o 140 ťažkých prípadoch a celkovo 600 infikovaných.
Vedci z Univerzity v Münsteri medzičasom identifikovali aj typ EHEC, ktorý v súčasne sužuje obyvateľov Nemecka. Ide o zriedkavý a pozmenený variant baktérií EHEC s označením O104H4.
Rozšírenie nákazy bolo len otázkou času
Šéf výboru Európskeho parlamentu pre životné prostredie včera informoval, že je len otázkou času, kedy sa nebezpečná nákaza rozšíri ďalej do Európskej únie. V takomto prípade budú musieť členské štáty prijať tzv. bezpečnostný stupeň pohotovosti 1, pri ktorom budú povinné zaviezť opatrenia na ochranu obyvateľov.
„Európska komisia aj my v parlamente berieme znepokojivý vývoj v Nemecku veľmi vážne. Je len otázkou času, pokým nebezpečný pôvodca – baktéria EHEC preskočí aj do ďalších krajín EU,“ vyhlásil nemecký europoslanec pre denník Neue Osnabrücker Zeitung.
Nebezpečná baktéria by sa pritom mohla dostať aj k nám. Podľa hlavného hygienika Gabriela Šimka „na Slovensku sa tieto ochorenia vyskytujú sporadicky, v minulých rokoch sme zaznamenali potvrdených 8 - 14 prípadov, tento rok zatiaľ len 2. Riziko, že sa ochorenie dostane aj k nám, sa však nedá vylúčiť“.
Priebeh nákazy je spojený s nevoľnosťou, bolesťami brucha, vracaním a krvavými hnačkami. „Najčastejšie ochorenie vzniká pri konzumácii hovädzieho, ovčieho či kozieho mäsa. Boli zaznamenané ochorenia aj po pití surového kravského mlieka,“ dodáva Šimko. Rizikové sú produkty rýchleho občerstvenia ako hamburgery či párky.
Nevoľnosť, bolesť brucha sprevádzaná kŕčmi, vracaním no najmä krvavé hnačky. Ak človek nemá vážne komplikácie, stačí piť veľa tekutín. Dôležitý je odpočinok. Očkovanie proti tomuto ochoreniu neexistuje.
Choroba sa však môže prenášať aj medzi ľuďmi, inkubačná lehota je 3 - 8 dní. Odborníci varujú, že baktérie EHEC sa vyskytujú najmä vo zvieracom truse, a preto sa prenášajú pri priamom styku so zvieratami. Rizikom môže byť aj kontaminovaný hnoj, ktorý sa používa pri biozelenine. Jeho suché čiastočky môžu byť prenesené vetrom na ovocie a zeleninu v okolí.
V Nemecku sú nakazené hlavne ženy
Baktériou EHEC sa ročne v Nemecku nakazí asi 1 000 ľudí, najmä detí do päť rokov. Teraz však postihuje dospelých, a to ženy. Podľa lekárov sa nákaza možno šíri potravinami, napr. znečistenou zeleninou V Dolnom Sasku zomrela v sobotu 73-ročná žena, ktorú hospitalizovali v polovici mesiaca s krvavou hnačkou. Testy potvrdili nakazenie EHEC. V Brémach v noci na utorok zomrela 24-ročná žena so symptómami tejto nákazy. Prítomnosť baktérie EHEC musia však ešte potvrdiť testy. U 80-ročnej ženy zo Šlezvicka-Holštajnska, ktorá zomrela v nedeľu, sa baktéria napokon nepotvrdila. Odborníkov prekvapuje najmä množstvo vážnych prípadov v krátkom období. Nákaza sa Nemeckom šíri len asi dva týždne. „Máme toľko vážnych prípadov, koľko nebýva za celý rok,“ povedal Reinhard Burger, riaditeľ berlínskeho Ústavu Roberta Kocha, a dodáva, že treba rátať s ďalšími úmrtiami.
Odolná baktéria – EHEC
Escherichia coli (e. coli) je baktéria. Prevažna väčšina jej kmeňov je stálou súčasťou črevnej flóry človeka. Majú významnú úlohu pri zabezpečení správneho fungovania čriev a len zriedkavo spôsobujú vznik ochorení. Medzi nimi sú však i patogénne kmene, ktoré vyvolávajú hnačkové ochorenia. EHEC je jednou z nich a vyvoláva zápaly čreva s hnačkami. Na nakazenie stačí veľmi nízka infekčná dávka. EHEC je veľmi odolná baktéria, v pôde a vode vydrží aj mesiac. Teplotu 55 °C prežije až hodinu. Rovnako dobre prežije chladničkové teploty 3 -7 °C alebo zmrazená.
Ako sa treba chrániť?
- umývajte si často ruky najmä po toalete a kontakte so zvieratami
- zeleninu a ovocie pred konzumáciou umyte
- nepite surové kravské mlieko
- mäso tepelne spracujte umývajte kuchynské náradie
Kde sa držia nákazy v kuchyni?
Všade v našej domácnosti sú organizmy, ktoré môžu spôsobiť ochorenie. Obzvlášť v kuchyni by ste mali venovať zvýšenú pozornosť pravidelnému čisteniu, aby sa potom baktérie nepreniesli priamo na potraviny vo vašej domácnosti.
Chladnička Vytečené nápoje, zaschnuté zvyšky jedla - práve tie môžu naštartovať hnilobné procesy, ktoré sa potom prenesú na čerstvé potraviny. Aj keď to môže byť otravné, snažte sa raz za mesiac svoju chladničku dôkladne vyčistiť, najlepšie bez- chlórovým dezinfekčným prostriedkom, a potom osušiť. Rovnako dbajte na to, že zelenina by mala byť od mäsa a údenín uložená oddelene. |
|
Doska na krájanie Najlepšie urobíte, ak na krájanie potravín použijete dve dosky. Na ovocie a zeleninu drevenú dosku a na mäso a údeniny plastovú dosku. Po použití ich nezabudnite opláchnuť a vysušiť. Ak ich necháte mokré, vo vlhkosti sa baktérie veľmi dobre udržia. |
|
Utierka Po použití ju preveste na vzdušné miesto. Ak ju vlhkú poskladáte, baktériám poskytnete živnú pôdu. Ak varíte každý deň, mali by ste utierku meniť aj dvakrát týždenne. Prať by ste ju mali pri teplotách aspoň 60 °C a vyššie. Dobrou voľbou sú jednorazové papierové utierky, ktoré po použití vyhodíte. |
|
Hubka na umývanie riadu Aj tá môže veľmi dobre udržiavať baktérie. Mnohí používajú jednu hubku na umývanie riadu aj na utieranie drezu, pracovnej plochy či stola. Takto potom baktérie roznášajú po celej kuchyni. Hubku by ste mali raz týždenne dať na pár minút do vriacej vody s mydlom a potom dobre prepláchnuť. Odporúča sa ju aj „vyprať“ v umývačke riadu. |
|
Odpadkový kôš Ak obsahuje zvyšky jedla, treba ho vyprázdniť do 24 hodín. Raz týždenne vyčistite i samotný kryt a vedro. Ak ho máte schovaný v kuchynskom nábytku, nezabudnite dezinfikovať aj jeho okolie. |
|
Kuchynský drez Pozornosť venujte aj silikónovým spojom na dreze či rôznym trhlinám. Je to raj pre baktérie a pravidelné čistenie by malo byť samozrejmosťou. Drez nezabudnite po umytí riadov prepláchnuť a vyprázdniť sitko na zachytávanie zvyškov potravín. |