Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Záhada stvorenia je blízko k rozlúšteniu: Vedci na 16 minút izolovali antihmotu

Záhada stvorenia je blízko k rozlúšteniu: Vedci na 16 minút izolovali antihmotu

Zdroj: Columbia Pictures

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Vedcom z CERNu sa podarilo niečo, čo doteraz bolo možné len v sci-fi. Podarilo sa im takmer 16 minút udržať najväčšiu záhadu astrofyziky – antihmotu.

Obrovský urýchľovač častíc Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) neďaleko švajčiarskej Ženevy začína prinášať výsledky, opodstatňujúce jeho existenciu. Vedcom sa podaril unikátny kúsok – dokázali na necelých 16 minút izolovať bájnu antihmotu. Píše o tom britský denník Daily Mail.

Tajuplná a takmer nepredstaviteľná antihmota je podľa súčasných vedeckých odhadov je istá látka pozostávajúca z takzvaných antičastic – dvojníkov normálnych častíc z tabuľky prvkov, ktoré majú rovnakú masu, ale líšia s a v niektorých fyzikálnych charakteristikách. Táto látka je kľúčová pri objasňovaní zrodu vesmíru a tým pádom všetkého, čo ľudstvo pozná.

Podľa astrofyzikov pri takzvanom Veľkom tresku sa musela súčasne uvoľniť hmota aj antihmota. Lenže podľa všetkých fyzikálnych zákonov sa museli pri strete navzájom zničiť a ostalo by po nich len prudké svetlo. Otázka, prečo teda ostala len hmota, už dlhý čas nenecháva vedcov na pokoji.

Odborníkom z CERNu sa podarilo izolovať antihmotu aj v roku 2010. Vtedy však išlo o menej ako 1 sekundu. „Podarilo sa nám na viac ako 1000 sekúnd udržať atómy antivodíka. Je to takmer rovnaký čas, ako jedná tretina v hokejovom zápase. Ide o prevratný krok vo výskume antihmoty,“ tvrdí profesor Makoto Fujiwara.

Bežný človek by mohol pojem atihmota najlepšie poznať z románu Dana Browna Anjeli a démoni a z rovnomenného filmu. Fiktívnym vedcom sa podarilo izolovať antihmotu do špeciálneho kontejneru, aby ju potom zneužili zloduchovia ako zbraň hromadného ničenia.

Skutoční výskumníci z CERNu potvrdzujú, že antihmota môže mať obrovskú ničivú silu. Iba jeden gram antihmoty by spôsobil väčšiu pohromu, než 20 bômb, ktorá spadli na japonskú Hirošimu. Vedci však upokojujú – pri súčasných možnostiach by im niekoľko miliárd rokov, kým by vytvorili potrebné množstvo antihmoty.

Autor: © Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac