Pozrite si, čo si myslí o medializovanom prípade a ako túto problematiku podľa neho vníma verejnosť.
Polícia skúma, či v tomto prípade nešlo o eutanáziu? Ak by sa to potvrdilo, bol by to prvý známy prípad na Slovensku...
Polícia neskúma, či išlo o eutanáziu, alebo nie, polícia v tomto prípade vyšetruje trestný čin. Z hľadiska trestného práva ide buď o vraždu, alebo úkladnú vraždu, teda vraždu s vopred uváženou pohnútkou. Tej sa mal navyše dopustiť zdravotnícky pracovník pri výkone svojho povolania, čo zvyšuje trest, ktorý mu hrozí. Mne osobne sa na našom trestnom zákone nepáči v niektorých prípadoch prísne formálne poňatie trestných činov. Z hľadiska pohnútky je totiž celkom evidentný rozdiel medzi nájomnou vraždou za peniaze a usmrtením chorého človeka, ktorý sústavne a opakovane žiada pre neznesiteľné utrpenie o „pomoc“. Alebo situáciou, keď týraná žena usmrtí muža, ktorý ju dlhé roky bije a terorizuje.
Malo by sa to posudzovať inak?
Zastávam názor, že takéto prípady by mohli za istých okolností byť potrestané menej prísne. Trestný čin usmrtenia na žiadosť bol v našom Trestnom zákone až do roku 1950 a bol trestaný miernejšie ako obyčajná vražda. Súčasný Trestný zákon však takéto rozlíšenie nedovoľuje.
Na Slovensku je téma eutanázie tabu, prečo?
Na Slovensku zrejme na nejakú otvorenejšiu diskusiu na takú citlivú tému, ako je eutanázia či asistovaná samovražda, ešte nedozrel čas. Existuje na to viacero dôvodov, najmä obavy zo zneužitia či osobné presvedčenia veľkej časti populácie. Existuje veľká skupina ľudí, ktorí sú jednoznačne proti, a pomerne malá skupina, ktorá na tému eutanázie dokáže diskutovať.
Mala by sa eutanázia legalizovať?
Predpokladom legalizácie je jednoznačne verejná diskusia a zvažovanie všetkých pre a proti, čo by muselo byť nasledované pomerne zásadnými zmenami v legislatíve. V súčasnosti to však považujem za nereálne.
Myslíte si, že je takýchto prípadov v nemocniciach viac, len sa o nich nevie?
Nemyslím si, že existuje ešte iný prípad, aj keď sa to nedá úplne vylúčiť. Treba celkom otvorene povedať, že nie každý trestný čin sa podarí odhaliť. Na druhej strane v prípade akéhokoľvek úmrtia, ktorého okolnosti sú podozrivé, je tu zo zákona povinnosť nariadiť pitvu, ktorej štandardnou súčasťou je aj toxikologické vyšetrenie. Práve toto vyšetrenie dokáže odhaliť prípadné cudzorodé látky vrátane liečiv, ktoré by mohli byť v takomto prípade použité.
Môžu Slováci podstúpiť eutanáziu v zahraničí, napríklad vo Švajčiarsku?
Štátna príslušnosť osoby, ktorá môže požiadať o pomoc pri samovražde, vo Švajčiarsku nie je žiadnym spôsobom limitovaná. Teda aj slovenský občan sám môže stať členom príslušnej organizácie a môže teoreticky požiadať o poskytnutie takejto pomoci. V susednej Českej republike sa takýto prípad vyskytol už v roku 2007.
Eutanázia vo svete
Dobrovoľnú smrť povolili aj v Európe Eutanázia je vo svete oficiálne povolená len vo Švajčiarsku, v Holandsku, Luxembursku, Albánsku, Belgicku, Kolumbii a v americkom štáte Oregon. Na najznámejšej švajčiarskej klinike Dignitas ročne dobrovoľne odíde zo sveta asi 200 ľudí. Medzi nimi aj Slováci.
„Poliaci, Slováci aj Česi už využili naše služby,“ potvrdil Artur Bernhardt z kliniky. Vo Švajčiarsku pritom možno podstúpiť tzv. milosrdnú smrť len v prípade, že je pacient nevyliečiteľne chorý a svoj život chce ukončiť sám. Na klinike za to pýtajú 4 800 €.
Vlnu rozhorčenia vyvolal v roku 2008 prípad amerického profesora Craiga Ewerta († 56) žijúceho v Británii. Dovolil televízii Sky News nafilmovať poslednú polhodinu jeho života, posledné „Milujem ťa“ manželke a posledný výdych po užití barbiturátov na klinike Dignitas.
Aj pred pár dňami odvysielala BBC dokument Terryho Pratchetta, ktorý sprevádza 70-ročného Brita až do Švajčiarska, kde muž napokon dobrovoľne na klinike zomrie.