Vypočúvanie Breivika netrvalo dlho, približne po polhodine opustil budovu súdu. Vo vyšetrovacej väzbe strávi najbližších 8 týždňov v absolútnej izolácii, 4 týždne nebude mať žiadnu možnosť písať alebo prijímať listy či emaily, rovnako ani telefonovať. Nebude mať ani prístup k spravodajstvu.
Tento čas si vyžiadali prokurátori, aby sa dostatočne stihli pripraviť na proces. Väzba môže byť neskôr predlžovaná. Podľa platných nórskych zákonov totiž musí sudca každých 8 týždňov potvrdiť ďalšie trvanie väzby. Podľa odhadov polície by sa súdny proces s Breivikom mohol začať až o rok.
"Ak bude Breivik usvedčený z terorizmu, hrozí mu trest maximálne 21 rokov. Aj potom by však bolo možné na základe príslušných posudkov jeho pobyt za mrežami ďalej predlžovať. Teoreticky by mohol stráviť vo väzení zvyšok života,“ povedal Reuters expert na trestné právo Staale Eskeland z univerzity v Osle.
Počas vypočúvania hovoril Breivik aj o komplicoch!
Motív je zosumarizovaný tak, že cieľom útoku bolo dať silný signál ľuďom. Cieľom operácie nebolo zabiť čo najviac ľudí, ale presvedčiť politické špičky, aby zabránili masívnemu prisťahovalectvu moslimských či iných národností do krajiny. "Žiadna uvedomelá osoba nemôže dovoliť kolonizáciu svojej krajiny moslimami," povedal na Breivik na vypočúvaní.
Súd súhlasil s podmienkami polície, pretože, ak by bol Breivik prepustený, hrozilo by zničenie dôkazov. Breivik je obvinený z porušenia teroristických zákonov.
Podľa sudcu v Oslo Kima Hegera, prezradil počas vypočúvania Breivik aj dvoch svojich spolupracovníkov. Polícia trvala na neverejnom vypočúvaní najmä pretože, že sa obávala toho, že by Breivik počas verejného zasadnutia mohol poslať nejaký kódovaný odkaz svojim komplicom. Experti na terorizmus však neveria tomu, že by sa na útoku boli podieľali aj ďalší ľudia.
Rozzúrený dav Breivikovi: Zhoríš v pekle!
Obvineného na súd dopravili v čiernom mercedese. Anders Behring Breivik sedel na zadnom sedadle obklopený policajtmi. "Všetci, čo sú tu, chcú jeho smrť," povedal jeden z troch alebo štyroch ľudí, ktorí búchali na auto. Pozorná diváčka si všimla, že pojednávanie prebiehalo v sieni s číslom 227. Útok sa pritom odohral 22.7.
Brevik musel spolu s policajtami do budovy súdu vbehnúť zadným vchodom. Na vypočúvanie sa dostavil v červenej košeli.
Protestujúci s výkrikmi "prekliaty ničomník" búchali na auto prichádzajúce k súdnej budove v nórskom Osle. Podľa jedného zo svedkov tmavomodré volvo pokračovalo v jazde po tom, ako zasiahla polícia. Ukázalo sa však, že supinka mladých napadla iné auto, v ktorom nesedel Breivik.
Dav nešetril ani Breivikovho obhajcu. "Svojho klienta môžeš pozdraviť slovami zhoríš v pekle," kričali do okien budovy. Iní sa rozhorčovali: "Ako ho môžeš obhajovať?!"
Samotné meno a tvár masového vraha vyvolávajú u inak pokojných severanov neobvyklú agresiu. Podľa policajného vyšetrovateľa zverejnili podobizeň obvineného tak skoro preto, aby verejnosti ukázali aj inú tvár, akú Breivik ukázal navonok.
Za zavretými dverami
Pri streleckom besnení na ostrove Utöya a pri bombovom útoku v centre metropoly Oslo zahynulo 76 ľudí. Prokuratúra požiadala predtým súd, aby vylúčil verejnosť a médiá z prvého vypočúvania Andersa Behringa Breivika. Vypočúvanie sa bude týkať predĺženie väzby pre obvineného.
Vypočúvanie je neverejné kvôli obavám, že by Breivik zneužil súdne jednanie na hlásanie svojich propagandistikých téz.
Útočník vyhlásil už skôr prostredníctvom svojho právnika, že chce verejné vypočúvanie, aby mohol Nórom a celého svetu vysvetliť motívy svojho konania.
Prokurátori uviedli, že na vypočúvaní budú žiadať pre Breivika osem týždňov trvajúcu väzbu pred začatím súdneho procesu. Vysvetľujú to tým, že potrebujú čas na prípravu pred procesom. Zákony predĺženie väzby povoľujú.