Vesmírne teleso s priemerom asi 300 metrov sa v súčasnosti pohybuje asi 80 miliónov kilometrov od našej planéty a nikdy sa k nej nepriblíži viac než na 20 miliónov kilometrov, teda na päťdesiatnásobok vzdialenosti Mesiaca od Zeme, napísal server Space.com.
Asteroid označovaný ako 2010 TK7 objavil vesmírny teleskop WISE, ktorý preskúmava oblohu v infračervenej časti spektra. Existenciu telesa neskôr potvrdilo i pozorovanie pomocou teleskopu na Havaji.
Asteroid sa pohybuje okolo Slnka pred Zemou. Podľa agentúry AP sa dá jeho postavenie priblížiť tak, že keby obežná dráha Zeme predstavovala ciferník hodín, na ktorom je Slnko uprostred, bol by 2010 TK7 asi o dve hodiny pred našou planétou.
Vesmírne teleso ale nie je na obežnej dráhe pevne zakotvené, takže pravidelne stúpa nad rovinu obehu Zeme či klesá pod ňu. Rovnako sa od Zeme striedavo vzďaľuje a približuje sa k nej, takže sa niekedy môže dostať až takmer do opačnej pozície voči Slnku, než je naša planéta.
Astronómovia už dlho predpokladali, že obežnú dráhu okolo Slnka zdieľa so Zemou najmenej jeden asteroid. Pozorovanie predpokladaného telesa ale bolo veľmi zložité, pretože sa podľa prepočtov malo nachádzať na dennej oblohe a slnečný svit ho zakrýval.
Podobné asteroidy sa našli aj pri ďalších planétach. Astronómovia objavili niekoľko telies, ktoré zdieľajú obežnú dráhu okolo Slnka s Marsom a s Neptúnom. Približne 5000 asteroidov obieha okolo Slnka po rovnakej dráhe ako Jupiter.