Záujem Slovákov o humanitárne aktivity je podľa Tomáša Bokora z Občianskeho združenia Človek v ohrození úzko prepojený s množstvom mediálneho priestoru, ktorý daná katastrofa dostane. "Napríklad na Haiti sme vyzbierali vyše 200.000 eur kvôli intenzívnemu mediálnemu pokrytiu. V prípade Pakistanu a Kene boli zbierky veľmi malé, rádovo len niekoľko tisíc eur," uviedol Bokor. Z výťažkov organizácia momentálne stavia školu v oblasti postihnutej zemetrasením v Haiti, v Pakistane dokončuje intervencie po povodniach a v Keni pomáha somálskym utečencom. Pri humanitárnych katastrofách podľa Bokora veľmi dobre fungujú najmä darcovské SMS-ky. "Verejnosť ale často prispieva aj prostredníctvom bankových prevodov na účty zbierok."
Medzi zamestnancami slovenských firiem je najpopulárnejšie darovanie šatstva a obuvi, uviedla pre TASR Petra Nagyová z Nadácie Pontis, ktorá vo firmách organizuje dvakrát ročne zbierky materiálnych potrieb. "Najväčší dôraz dávame na triedenie podľa aktuálnej potreby. Napríklad na jar zbierame jarné a letné oblečenie, v zime zimné. Ak pracujeme s ľuďmi bez domova, zbierame bavlnené tričká, teplákové súpravy, športové topánky, uteráky či prikrývky." V nadácii sa však najviac cenia nedostatkové veci ako dojčenské a školské potreby, detské kočíky či funkčné spotrebiče. "Zbierame to, čo ľudia práve potrebujú a nie to, čoho sa potrebujeme zbaviť. Nesnažíme sa priblížiť zúfalej situácii ľudí, ale chceme zvýšiť ich životný štandard," zdôraznila Nagyová.
Vyzbierali 2660 kilogramov šatstva!
Do dobrovoľníckych aktivít sa takýmto spôsobom v poslednej májovej zbierke zapojilo až 16 firiem. Nadácia vyzbierala 2660 kilogramov šiat, 229 kilogramov domácich potrieb, 381 kilogramov kníh a hračiek. Zamestnanci tiež darovali osem kočíkov, štyri bicykle, dva televízory, sedaciu súpravu a posteľ. Nagyová ďalej uviedla, že ľudia pomáhajú aj ako dobrovoľníci. "Poskytujú to, v čom spočíva ich odbornosť. Do neziskových organizácií tak prinášajú služby, ktoré by si nadácie nevedeli zaplatiť či inak získať."
To, že Slováci sú solidárni, potvrdil aj Radovan Gumulák zo Slovenskej katolíckej charity (SKCH). "Veľa mladých ľudí chce napríklad pomáhať bezdomovcom. Prvotné nadšenie ich ale rýchlo prejde, keď vidia, že ľudia sa nemenia a upadajú stále do rovnakých problémov. Netreba sa však vzdať." Gumulák zároveň dodal, že SKCH dokáže v prípade krízovej situácie na Slovensku zareagovať do 24 hodín poskytnutím materiálnej pomoci, núdzového ubytovania, stravy a vody. Najnovšie sa charita snaží zlepšiť potravinovú bezpečnosť a zdravotný stav komunít v kenskom obvode Sigowet. Konečnými príjemcami je okolo 5000 ľudí.