V uliciach Tripolisu naďalej pokračujú boje o nadvládu v krajine. Povstalcom sa už podarilo dobyť väčšinu mesta, teraz však útočia na poslednú Kaddáfího základňu Bab Al-Azizíja. Tento komplex, v ktorom by sa Kaddáfí stále mohol skrývať, má viac ako 6 kilometrov štvorcových a tvorí ho niekoľko obrnených barakov. ľudia v okolí sídla už zašínajú oslavovať zvrhnutie vodcu. Strhávajú oficiálne vlajky krajiny a Kaddáfího portréty.
Líbyjská opozícia podľa agentúry AP vyhlásila, že zajala ďalšieho syna Muammara Kaddáfího Saadího. Vodca tak stratil už tretieho syna. Saadí Kaddáfí a jeho bratia Mutasim a Chámis velil brigáde líbyjskej armády. Všetci Kaddáfího synovia i jeho dcera Aisha zastávali v štátnych štruktúrach vysoké vojenské alebo politické funkcie.
Podľa informácií arabskej televízie Al-Džazíra však jeden zo synov Mohamed Kaddáfí utiekol z domáceho väzenia.
Hovorca rebelov uviedol, že jednotky verné Kaddáfímu opustili východolibyjský prístav Bregu a presunuli sa na západ bližšie k mestu Syrta, Kaddáfího rodisku a bašte jeho stúpencov. "Bregu máme úplne pod kontrolou," povedal hovorca o situácii v meste, cez ktoré počas občianskej vojny niekoľkokrát prešiel front.
Podľa vládnych zdrojov už v Líbyi od nedele zahynulo aspoň 1 300 ľudí. V jedinej nemocnici v Tripolise zatiaľ podľa informácií televízie Skynews nestíhajú ošetrovať množstvá zranených. Zdravotníkov je málo a aj tí sú už vyčerpaní. Medzi kritické prípady patria aj dve deti, ktoré v uliciach Tripolisu zasiahli strely. Len 11-ročné dievčatko ostreľovač postrelil do hlavy. Malého 3-ročného chlapčeka zasa strela zasiahla do brucha.
Nemocnica sa pritom nachádza vo veľmi nevýhodnej polohe, pretože je veľmi blízko Kaddáfiho bašty a tiež Zeleného námestia.
Mesto je bez elektriny
Podľa arabskej televízie al-Džazíra je Tripolis odrezaný od elektriny a predstavitelia Kaddáfího vlády z mesta utiekli. Možno len špekulovať, či plukovník Kaddáfí urobil rovnako.
Povstalci v Líbyi dnes oznámili, že líbyjská štátna televízia je už pod ich kontrolou. Revolucionári zaútočili na budovu televízie a po zabití Kaddáfího vojakov sa jej zmocnili, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu povstalcov. Stanica následne prestala vysielať.
Šéf OSN vyzval na pokojnú zmenu
Konflikt v Líbyi teraz treba ukončiť bez ďalších strát na životoch a pomsty. Na tlačovej konferencii New Yorku to povedal generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. "Vyzývam sily plukovníka (Muammara) Kaddáfího, aby okamžite ukončili násilie a uvoľnili cestu pre pokojný prechod," vyhlásil Pan Ki-mun.
Šéf OSN ďalej uviedol, že tím vedený jeho osobitným poradcom Ianom Martinom v ostatných dvoch až troch mesiacoch plánoval pomoc pri rekonštrukcii Líbye.
Americký Pentagón zároveň vyhlásil, že zatiaľ nemý v úmysle vyslať jednotky do Líbye. Americký prezident Barack Obama v minulosti vylúčil vyslanie pozemných jednotiek do Líbye vzhľadom na nasadenie amerických síl v Afganistane a Iraku. Prieskumné operácie amerických bezpilotných lietadiel v rámci misie NATO však budú pokračovať.
Kaddáfí vyslal posledné tankyĎalší povstalecký zdroj pre televíziu povedal, že z Kaddáfího areálu bolo vidieť vychádzať tanky, ktoré ostreľovali časť mesta. Nikto pritom nevie, kde sa líbyjský vodca v súčasnosti nachádza. Zrejme sa schováva vo svojej bašte, v komplexe Bab Al-Zázízíja, ktorú ako jeden z mála objektov nedobyli povstalci počas ich nočného útoku na Tripolis. Práve v jeho blízkosti však dnes došlo k najväčším bojom.
Sily líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího neprestávajú v hlavnom meste Tripolise klásť odpor povstalcom, strieľajú z áut a v hlavnom meste rozmiestnili žoldnierov z afrických krajín, povedali miestni obyvatelia agentúre AFP. Podľa agentúry Reuters líbyjské sily rozmiestnili tanky neďaleko Kaddáfího rezidencie v centre mesta a čelia útokom povstalcov. Medzinárodná organizácia pre migráciu vyslala loď, ktorej úlohou je evakuovať z Tripolisu migrantov, ktorí v metropole uviazli kvôli bojom. Na loď sa zmestí asi 300 ľudí.
Pri dobytí Tripolisu povstalcom kládli Kaddáfího sily len malý odpor. Povstaleckí vodcovia medzičasom oznámili, že už majú v rukách 95 percent územia Tripolisu. Vojenský hovorca povstalcov v Benghází pre tlačovú agentúru DPA povedal, že porážka Kaddáfího jednotiek je neodvratná, pričom povstalecké vedenie sa pripravuje na skorý príchod do Tripolisu. Povstalci obsadili kľúčové objekty vrátane budov štátnej televízie a rozhlasu, ako aj centrálne Zelené námestie, na ktorom Kaddáfí vystupoval pred svojimi stúpencami.
Podľa informácií televízie al-Džazíra sa dokonca povstalci dostali do domu Kaddáfího dcéry Aiše. Zdroj stanice abc však uvádza, že nedošlo k ničeniu jej majetku, pretože ona nie je nepriateľom povstalcov. Tým je len Kaddáfí.
"Vyzývame zvyšky Kaddáfího režimu, aby sa vzdali, inak budú zničené," vyhlásil jeden z povstaleckých veliteľov.
Streľba sa okrem toho ozývala aj z okolia hotela Rixos, kde sú ubytovaní zahraniční novinári. Povstalci a obyvatelia mesta zriadili okolo metropole kontrolné stanovištia.
Povstalci oslavovali víťazstvo
Vzbúrenci premenovali Zelené námestie na Námestie mučeníkov, oslavovali, mávali opozičnými zástavami a strieľali do vzduchu na námestí, ktoré bolo dodnes vyhradené iba pre zhromaždenia zinscenované Kaddáfího režimom na jeho podporu.
"Niektorí povstalci už dorazili na námestie bez toho, aby čelili akémukoľvek odporu. Víťazstvo v Tripolise sa stalo realitou," povedal koordinátor líbyjskej Dočasnej národnej rady v Tunisku Adel Dabbechi.
Kaddáfího strážcovia prešli na stranu povstalcovVedenie povstaleckých síl dnes oznámilo, že sa vzdala armádna jednotka, ktorej úlohou bola ochrana Kaddáfího respektíve metropole. Povstalecký minister informácií Mahmúd Šammám povedal, že "veliteľ jednotky sa pripojil k revolúcii a prikázal svojim vojakom zložiť zbrane." Jednotka tým fakticky otvorila povstalcom možnosť postupovať mestom bez toho, aby narazili na odpor vládnych vojakov.
Napriek tomu vyhlásil hovorca Kaddáfího režimu Músá Ibráhím, že "režim je stále silný a tisíce dobrovoľníkov a vojakov sú pripravené na boj."
Medzinárodný trestný súd bude rokovať o vydaní Sajfa Isláma Kaddáfího
Medzinárodný trestný súd a líbyjskí povstalci budú dnes rokovať o vydaní zajatého syna líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího - Sajfa Isláma - do Haagu. Sajf čelí obvineniam zo zločinov proti ľudskosti, povedal pre CNN hlavný žalobca ICC Luis Moreno-Ocampo.
V nedeľu však podľa nepotvrdených informácií zajali aj najstaršieho syna líbyjského vodcu, Muhammada Kaddáfího, ten by mal byť v domácom väzení. "Strelci obkľúčili môj dom. Ja som stále vnútri a oni vonku, povedal telefonicky arabskej televízii Al-Džazíra. Podľa informácií denníka dailymail mu povstalci sľúbili bezpečnosť. Okrem toho dočasná rada vyhlásila, že sa jej podarilo zajať aj ďalšieho Kaddáfího syna Al-Saadiho.
Svetoví lídri žiadajú Kaddáfího o odstúpenie
Podľa amerického prezidenta Baracka Obamu vykazuje režim líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího známky blížiaceho sa pádu. Obama zároveň vyzýva Kaddáfího, aby sa vzdal moci a predišiel tak ďalším obetiam, informovala agentúra Reuters.
"Líbya sa vymaňuje spod nadvlády tyrana," napísal Obama vo svojej reakcii k dianiu v Tripolise. "Najspoľahlivejší spôsob ako zastaviť krviprelievanie je jednoduchý: Muammar Kaddáfí a jeho režim si musia uvedomiť, že nadišiel koniec ich vlády. Kaddáfí musí vziať na vedomie fakt, že už nemá viac kontrolu nad Líbyou. Musí sa vzdať moci raz a navždy," Obama uvádza vo svojom stanovisku.
Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini pre televíziu Sky Italia povedal, že čas na rokovania o možnom odchode Kaddáfího do exilu "vypršal" a líbyjský líder sa musí postaviť pred Medzinárodný trestný súd.
Čína medzitým prostredníctvom svojho ministerstva zahraničných vecí uviedla, že rešpektuje voľbu líbyjského ľudu a dúfa v čo najskoršiu stabilizáciu situácie v severoafrickej krajine.
Rusi varujú: Príliš nejasajte!
Ruskí predstavitelia dnes varovali pred prehnanou eufóriou z pádu režimu vodcu Muammara Kaddáfího v Líbyi. Vyhnanie Kaddáfího ešte neznamená aj koniec politickej krízy v krajine. Udržať si moc po prevrate je pre tých, ktorí uchopili moc do rúk, veľmi ťažké, uviedol Michail Margelov, osobitný vyslanec ruského prezidenta v Líbyi.
Iba pár hodín delí Líbyu od zmeny politického režimu, ale kríza v krajine má hlboké politické korene, ktoré nebudú tak rýchlo prekonané, uviedla agentúra Interfax s odvolaním sa na ruského vyslanca.
"Vojenský úspech nebude znamenať aj politický úspech", povedal Margelov. Kľúčovou otázkou budú po zvrhnutí Kaddáfího režimu tvrdé rokovania medzi časťami líbyjskej elity, vrátane bývalých Kaddáfího priaznivcov, emigrantov a členov kráľovskej rodiny. "Svet potrebuje predvídateľnú a demokratickú Líbyu", dodal Margelov.