Obama v pravidelnom týždennom príhovore, venovanom desiatemu výročiu útokov v New Yorku, vo Washingtone a v Pensylvánii, vyzval Američanov na súdržnosť. Spomenul tiež oslabenie al-Káidy v dôsledku vytrvalého snaženia USA. "Vďaka neúnavnému úsiliu našej armády a spravodajských služieb, justičných orgánov a profesionálom z oblasti vnútornej bezpečnosti by nemali byť nijaké pochybnosti: v súčasnosti sú USA silnejšie a al-Káida je na ceste k porážke," povedal Obama. Americký prezident vzdal úctu ľuďom, ktorí po útokoch zasahovali ako prví a obetovali svoje životy, aby "zachránili životy iných".
Šéf Bieleho domu pripomenul, že teroristické skupiny sa nevzdali a Spojené štáty "čelia odhodlanému nepriateľovi". Teroristi sa podľa Obamu znovu pokúsia o útok, ale Američania zostávajú ostražití a "odmietajú žiť v strachu". "Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme ochránili našich ľudí," zdôraznil Obama. Dodal, že bez ohľadu na to, čo môže prísť, Američania budú pokračovať ako "nezlomný národ".
USA sú bezpečné, ale nie dosť
Newyorská polícia v piatok rozmiestnila množstvo príslušníkov a vytvorila kontrolné stanovištia, čo skomplikovalo dopravu. Reagovala tak na spravodajské informácie o aute alebo kamióne s bombou, ktoré sa objavili v súvislosti s výročím.
Rudolph Giuliani, ktorý bol v čase útokov z 11. septembra starostom New Yorku, povedal, že Spojené štáty sú bezpečnejšie než predtým, ale nie tak bezpečné, ako by mali byť. Giuliani poznamenal, že sa významne zlepšilo "získavanie spravodajských informácií a bezpečnosť na letiskách". Podľa jeho slov však ešte treba urobiť viac ohľadom bezpečnosti prístavov a stupňa pripravenosti na úrovni jednotlivých amerických štátov a miestnych vlád.
Obama v nedeľu navštívi všetky tri miesta, ktoré zasiahli unesené lietadlá - bývalé "dvojičky" Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku, Pentagón vo Virgínii a miesto havárie v Pensylvánii. Pri tragédii zahynulo takmer 3000 ľudí.