Informácie o možnom zániku meny, ktorú Slovenská republika prijala len v roku 2009, priniesol britský portál express.co.uk. Podľa britskéha premiéra Davida Camerona euro čelí "okamihu pravdy". Jeho štátny tajomník zašiel ešte ďalej, keď situáciu označil za Armagedon. Úradníci v Bruseli varovali, že chaos, ktorý momentálne panuje v eurozóne, nás môže priviesť do ďalšej recesie.
Už včera priniesli obavy správy o tajnom rokovaní medzi nemeckou kancelárkou Angelou merkelovou a francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym o rozdelení Európskej únie. Obaja politici rátajú s oklieštenou eurozónou bez Grécka, Talianska a ďalších krajín, ktoré sa zmietajú v dlhových problémoch.
V rovnakom čase však "zasvätení ľudia" pripustili špekulácie o tom, že rozsudok o konci eura už padol. Podľa niektorých "experiment spoločnej meny zlyhal". Howard Wheldon, stratég jednej z najväčších maklérskych spoločností BGC Partners, vraví, že koncept eura bol už od začiatku chybný: "Euro jednoznačne zlyhalo. Celý nápad zaviesť jednotnú európsku menu bol od začiatku nesprávny. Medzi krajinami sú priveľké rozdiely v jazykoch, kultúrach aj v hospodárstve. Neexistuje žiadna šanca na to, aby euro prežilo v súčasnej podobe. Neznamená to, že euro nebude pokračovať, ale určite s menším počtom krajín."
Šokujúca prognóza pre Európsku úniu
Hospodárska prognóza pre Európsku úniu, ktorú dnes zverejnil Brusel je doslova hororovým scenárom. Hospodárstvo sa vďaka kríze rúti do ďalšej recesie. Grécke dlhy by sa podľa prognózy mali v budúcich rokoch vymknúť z rúk. Zadĺženie krajiny by malo v rokoch 2012 a 2013 stúpnuť až na 200 percent hrubého domáceho produktu. Rovnaký osud by podľa expertov mohol postihnúť aj Taliansko.
To, že ekonomika eurozóny v súčasnosti ešte stále rastie približne o 0,5 percenta, sa teraz zdá úplne bezvýznamné. Mierny nárast je spôsobený len nádejou, že kríza odznie v polovici roku 2012, píše nemecký denník bild. Momentálna situácia však takýmto nádejám nepraje.