Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár tvrdí, že vláda je nútená prijať všetky ekonomické opatrenia, aby zabránila núdzovému stavu. "Vláda musí nájsť peniaze pre lekárov!" povedal na tlačovej konferencii Kollár.
Taktiež komentoval predchádzajúce dianie okolo situácie v zdravotníctve. Prehlasuje, že zo strany premiérky Ivety Radičovej zaznelo veľa dezinformácií a poloprávd. Vyzýva všetkých občanov, aby sa ňou nenechali zavádzať. "Prvoradým cieľom je stále starostlivosť o lekára a pacienta," zdôraznil Kollár.
Situácia sa už nebude riešiť len v rámci Slovenska. Lekári Európskej únie plne podporujú štrajk lekárov na Slovensku a celá Európska únia je šokovaná situáciou na Slovensku. Ako poukázali lekárski odborári, k súčasnej situácii na Slovensku vydali v sobotu deklaráciu aj prezidenti ôsmich európskych lekárskych organizácií. Podľa nej sú hlboko šokovaní tým, že prezident SR Ivan Gašparovič odporúča vláde použiť silu proti lekárom vyhlásením núdzového stavu v prípade, že sa im s doktormi nepodarí dohodnúť. Poľa európskych lekárskych organizácií by to bolo neakceptovateľné.
Lekári sú podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Mariana Kollára stále pripravení riešiť krízovú situáciu v zdravotníctve, ktorá hrozí pre hromadné výpovede lekárov. "Chceme rokovať a chceme sa nejakým spôsobom dohodnúť, ale ťažko sa rokuje s niekým, kto vám dáva len diktát, povie toto a nič viac," povedal Kollár na dnešnej tlačovej konferencii.
Odborom nie je jasné, že či zlučovanie oddelení či rušenie nemocníc, ktoré v rámci svojho plánu B avizovala vláda, môže byť systémové riešenie. "Toto je ten plán B, ktorý má zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre pacientov v plnom rozsahu? Kto môže tvrdiť, že sa budú rušiť nemocnice a oddelenia, a pritom nepríde k zníženiu zdravotnej starostlivosti pre pacientov?" konštatoval Kollár.
Predseda lekárskych odborárov sa objavil aj v markizáckej diskusnej relácii Na telo. Podľa neho na Slovensku nie je možné urobiť žiadny variant poskytovania zdravotnej starostlivosti bez dvoch tisícov lekárov, ktorí podali výpovede a 1. decembra by už nemali pracovať. "Došlo by k absolútnemu obmedzeniu kvality a dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti," vyhlásil Kollár.
Pacienta vraj nedržia ako rukojemníka. Povedal, že nikoho nechcú strašiť, podľa jeho slov všetko urobili kvôli pacientovi. Kollár odmietol povedať, ako sa zachovajú, keď príde k vyhláseniu núdzového stavu, či prídu pracovať lekári, ktorí podali výpoveď. "Budeme na to reagovať, ak bude vyhlásený núdzový stav," reagoval Kollár a pripustil, že "vo chvíli, keď sa skončia výpovede, do práce nepôjdeme". Pripomenul, že výpovede sa skončia 30. novembra. Vláda by však mohla stihnúť vyhlásiť núdzový stav pred týmto dátumom. Kollár povedal, že aj od toho, akým spôsobom týchto lekárov povolajú do práce, bude závisieť ich reakcia.
Kollár si myslí, že vyhlasovanie núdzového stavu len preto, že niekto nie je ochotný pracovať za ponúkanú odmenu, je prinajmenšom podivuhodné. Spochybnil aj výšku navrhovaného zvýšenia platov lekárov. "Máte návrh memoranda, kde sa nehovorí o minimálne 300 eurách, hovorí sa o maximálnom zvýšení 300 eur, to zvýšenie môže byť - tak ako je napísané v memorande - podstatne nižšie," povedal Kollár a dodal, že "je vysoko pravdepodobné, že kopec ľudí nedostane prakticky nič".
Kollár odmietol, že by odborári žiadali zvýšenie platov len pre tých lekárov, čo podali výpovede. Podľa neho je viacero vyhlásení ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika nepravdivých. Memorandum je podľa Kollára napísané nejasne, podľa jeho slov ich požiadavky neboli len o platoch. Aj tie požiadavky, ktoré vyzerajú ako uspokojené, vraj nie sú definitívne dohodnuté. Kollár nesúhlasí ani s tým, že by požadovali zavedenie platieb za prevozy sanitkou a že by sa mali vrátiť odporúčacie lístky.