Reklama

Pozor! Wikipedia sa v stredu vypne, budú protestovať

Pozor! Wikipedia sa v stredu vypne, budú protestovať

Zdroj: Profimedia

Reklama

Internetová encyklopédia Wikipedia sa v stredu na 24 hodín vypne. Odpojenie encyklopédie je podľa jej zakladateľa protestom proti novému zákonu v USA.

Wikipedia bude protestovať proti chystanému zákonu proti internetovému pirátstvu. Mnoho internetových firiem ale zmeny považuje za príliš prísne.

Americký Kongres práve prerokováva dva zákony, ktoré majú prispieť k obmedzeniu počítačového pirátstva. Pokiaľ by stúpili do platnosti, mohli by americké úrady od spoločností zaisťujúcich pripojenie na internet požadovať, aby zablokovali všetky stránky, v ktorých sa objavia odkazy na nelegálne kópie filmov či hudby. Internetové prehliadače by zasa nemali zobrazovať výsledky, na ktorých sú odkazy vedúce k nelegálnemu obsahu.

Proti zákonu už vystúpili takí giganti ako Google, Facebook, Yahoo, Twitter či eBay. Podľa nich je zákon príliš široký a mohol by ohroziť investície v internetovom podnikaní.

Americký prezident už predtým vyzval amerických zákonodarcov, aby zákony prepracovali. Prípadným vetom ale zatiaľ nepohrozil.

Autor: © Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac