Odborníci varujú, že ak bude takáto situácia u nás aj naďalej pretrvávať, hrozí, že sa ocitneme na hranici energetickej chudoby. Za plyn, energiu a teplo tak platíme oveľa viac ako v rozvinutejších krajinách, kde je neporovnateľne vyššia nielen životná úroveň, ale aj platy!
Inštitút pre energetickú bezpečnosť (ESI) a Centrum pre ekonomické a sociálne analýzy M. E. S. A. 10 porovnali rôzne štáty na základe údajov zo štatistických úradov. Do úvahy sa brali výška priemerných platov a ceny energií. Naša krajina v prieskume skončila naozaj nelichotivo, podľa odborníkov za to môže viacero faktorov. „Slovensko patrí v rámci Európskej únie k najohrozenejším krajinám. Spôsobila to nielen finančná kríza, ale aj oveľa nižšie mzdy. Tento problém sa u nás prejavuje výraznejšie ako v západných krajinách,“ skonštatoval Peter Marčan z ESI. Experti tvrdia, že to spôsobuje najmä to, že na Slovensku máme stále málo zateplených budov, ktoré by zabraňovali úniku tepla do ovdzušia a z toho dôvodu sa vykuruje viac ako treba. Nepodporuje sa ani výstavba efektívnych zdrojov tepla.
Eurostat pri prieskume dokonca hodnotil aj to, aký podiel z príjmu dávajú domácnosti na energie, ktoré bezprostredne súvisia s bývaním. Porovnávali sa takmer tri desiatky krajín a Slovensko v prieskume skončilo takmer na úplnom chvoste. Kým priemerný Slovák minie za energie až 7,3 % z platu ročne, v Španielsku je to 2,2 %, no vo Fínsku len 1,8 % zárobku za rok.