Odhodlanosť ísť voliť je však o niečo vyššia, ako to bolo pred voľbami v roku 2010. Výsledky vyplynuli z prieskumu, ktorý od 9. do 16. januára uskutočnil Inštitút pre verejné otázky (IVO) v spolupráci s agentúrou Focus na vzorke 1076 respondentov.
O svojej účasti vo voľbách je na sto percent presvedčených 28 percent respondentov, viac ako 22 percent uviedlo, že sa ich zúčastní "takmer naisto". Štrnásť percent stále nie je presvedčených, rovnaký podiel opýtaných v prieskume uviedol, že k urnám asi príde. Najviac odhodlaných voličov majú voliči Smeru-SD.
Ochota ísť voliť stúpla oproti predvolebnému prieskumu z februára 2010 o šesť percent. Oľga Gyarfášová z IVO však upozorňuje, že v posledných voľbách, ktoré boli v júni 2010, sa voličov podarilo zmobilizovať hlavne vďaka sociálnym sieťam a občianskym kampaniam tesne pred voľbami. "Ten trend účasti sa nakoniec dosť zvrátil a dosiahol až 59 percent oprávnených voličov," podčiarkla sociologička. Kvalifikované odhady volebnej účasti v tohtoročných voľbách sa podľa nej pohybujú v intervale 47 až 53 percent oprávnených voličov.
Na kauze Gorila môžu získať aj mladé politické strany. "Prirodzene, ťažia z tejto situácie," uviedla Gyarfášová. Z prieskumu IVO vyplynulo, že takmer tretina prívržencov strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti volilo v ostatných voľbách SaS, 15 percent zas Smer-SD, 14 percent SDKÚ-DS, 12 percent prívržencov strany v minulých voľbách nevolilo. "Zaujímavé je, že táto skupina čerpá z obidvoch táborov rozdelených koalično-opozičnou líniou," podotkla sociologička.