Vláda Kiribati už začala riešiť otázku presťahovania obyvateľstva, keďže niektoré z ostrovov sa strácajú pod vodou, informuje BBC. Štát pozostáva z 32 koralových atolov v okolí rovníka, na ktorých žije vyše 100-tisíc ľudí. Kvôli neustálemu stúpaniu oceánu časť už pohltila voda a je možné, že rovnaký osud čaká všetky ostrovy. Mnohé atoly totiž prevyšujú hladinu vody len o niekoľko metrov.
Vládu Kiribati čaká vskutku monumentálna úloha. Musia presťahovať obyvateľstvo z ostrovov rozťahaných na dvoch tisíckach kilometrov v oceáne. Prezident krajiny Anote Tong už začal rokovania s Fiji o kúpe ostrova Wanua-Levu. Podľa neho klimatické zmeny znamenajú pre obyvateľstvo jeho krajiny každodenný boj o prežitie. Priznáva však, že v tomto boji tichomorská republika nemá šancu na víťazstvo.
Najprv vláda Kiribati chcela riešiť problém budovaním umelých ostrovov, ktoré by pripomínali morské vrtné plošiny. Nakoniec od tohto nápadu ustúpili. Reálnejším východiskom je presťahovať obyvateľstvo do iných štátov – Austrálie a Nového Zélandu. V takom prípade však Kiribati ako samostatná republika úplne zanikne. Jedinou záchranou je kúpiť vhodný ostrov a znovu založiť svoj štát na ňom.
Kiribati vzniklo v roku 1979 na britských Gilbertových ostrovoch. Republika je súčasťou OSN, Medzinárodného menového fondu a Britského spoločenstva.