To je štatistika za rok 2011, keď nárast ľudí s týmto ochorením vzrástol v porovnaní s predchádzajúcim rokom až o 19 %. Odborníci varujú - pri prechádzkach či výletoch v prírode treba byť ostražitý. Kliešťová encefalitída totiž môže končiť dokonca smrťou.
Kliešte sú považované za pôvodcov viacerých nebezpečných chorôb. „Časť populácie kliešťov, ktorá žije v prírode na Slovensku, je infikovaná niektorými mikroorganizmami, ktoré prenášajú na človeka. Je to najmä kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Okrem týchto chorôb prenáša kliešť aj Q horúčku či tularémiu, tá sa na Slovensku vyskytuje zriedkavo,“ vysvetlil hlavný hygienik Gabriel Šimko.
Hoci európske štatistiky hovoria len o 2 % kliešťov, ktoré sú nositeľom nebezpečného ochorenia - kliešťovej encefalitídy, faktom je, že počet nakazených ľudí každý rok stúpa. Na Slovensku má prvenstvo Trenčiansky kraj, kde zaevidovali takmer polovicu prípadov.
Odborníci upozorňujú, že si netreba mylne myslieť, že ak sa nepohybujete v oblasti so zvýšeným výskytom kliešťov, nemôžete sa nakaziť. „Potvrdzuje to prípad z minulého roka, ktorý bol zaznamenaný v Prešovskom kraji. 45-ročný muž sa nakazil kliešťovou encefalitídou v okolí Levoče, čo je región, ktorý sa vôbec nevyznačuje vysokým výskytom ochorenia. Tento muž jeho následkom podľahol,“ uviedla Jarmila Pertináčová, epidemiologička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.
Podceňovať netreba ani pohyb v mestách, kliešť prežije aj v mestských parkoch a na sídliskách. Riziko môže predstavovať aj cestovanie do okolitých krajín - Česká republika a Rakúsko, ktoré tiež zaznamenali výrazný nárast ochorení v minulom roku.
Kliešťová encefalitída
Ide o zápalové ochorenie mozgu a mozgových blán, spôsobené vírusom. Prenáša sa aj prostredníctvom prisatého kliešťa vo všetkých vývojových štádiách (larvy, nymfy, dospelý kliešť). Má dvojfázový priebeh. Inkubačná doba je od 7 do 28 dní.
1. fáza
Podobá sa chrípke, po 2 až 5 dňoch príznaky utíchnu. Po ďalšom týždni môže nastať
2. fáza
Sprevádzajú ju vysoké horúčky, silné bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, svetloplachosť, poruchy reči, koncentrácie, pamäti či rovnováhy, paralýza, dokonca i smrť.
Trvalé následky: 35 - 58 % chorých má následky do konca života. Ide napr. o bolesti hlavy, úbytok svaloviny, depresie či poruchy koncentrácie.
Ako správne kliešťa odstrániť:
1. Dezinfikujte miesto prisatia.
2. Uchopte ho pinzetou tesne pri koži - netlačte a nedotýkajte sa ho holými rukami.
3. Zatočte jeden alebo dvakrát do jednej alebo druhej strany a ťahajte kolmo z kože.
4. Po vytiahnutí miesto vydezinfikujte!
5. Ak časť tela kliešťa ostala v tele, navštívte lekára.
6. Miesto prisatia pozorujte. Ak sa objaví opuch, sčervenanie či biela škvrna v strede, navštívte lekára!
Takto sa ochránite
- neseďte a neležte na zemi
- obliekajte si svetlé fary, pri výletoch v prírode vás ochránia aj dlhé nohavice a rukávy s hladkým povrchom, vysoké topánky
- používajte repelent aj na odev, aj na telo
- po návrate domov veci vytraste, operte, osprchujte sa a skontrolujte kožu na celom tele
Na ktorú časť tela sa najradšej prisaje?
- za uši
- na intímne miesta
- na hlave
- na slabiny a podpazušie
- na podkolennú jamku
Najlepšia prevencia je očkovanie
Podľa hlavného hygienika SR Gabriela Šimka sa očkovanie odporúča hlavne u osôb, ktoré sú vystavené zvýšenému riziku nákazy. Sú to najmä pracovníci lesných závodov, poľovníci, chatári, drevorubači, geológovia a pod. Vhodnosť očkovania musí však vždy posúdiť ošetrujúci lekár, ktorý očkovanie aj vykonáva.
Čo vám uhradí vaša poisťovňa?Všeobecná poisťovňa - neprepláca očkovaciu vakcínu
Union poisťovňa - platí 50 % z každej z troch očkovacích dávok
Dôvera - vypláca poslednú z troch vakcín po predložení dokladu o zaplatení tých predošlých
Hradená suma v prípade vakcíny pre deti dosahuje maximálne 21,28 € a v prípade vakcíny pre dospelých 22,68 €.