Za tri roky dajú do elektronickej podoby približne 250 miliónov strán! Takýto zámer nemá na Slovensku obdobu, jedinečný je aj vo svetovom meradle. SNK naň dostala z eurofondov takmer 50-miliónov eur, z toho štvrtinou prispel štát z rozpočtu.
Má ísť o finančne najnáročnejší kultúrny projekt v našej histórii. Podobné robili len veľké knižnice v USA či vo Francúzsku. „V rámci projektu Digitálna knižnica a digitálny archív bude postupne zdigitalizovaných 2,8 milióna objektov a približne 250 miliónov strán, na čo knižnica použije 31 druhov skenerov,“ informoval riaditeľ SNK v Martine Dušan Katuščák.
Vďaka digitalizácii knižnica vytvorí 150 nových pozícií, na ktoré bude prijímať najmä mladých absolventov. „Vybudujú sa unikátne kapacity a technológie slúžiace na záchranu ohrozeného písomného dedičstva, najmä kyslého papiera, na ktorom je podstatná časť slovenského písomného dedičstva z 19. a 20. storočia a ktorému hrozí degradácia, a tým i nenávratná strata,“ vysvetlil Katuščák.
Zdigitalizujú sa všetky knihy, noviny, vedecké a odborné časopisy, zborníky a ďalšie dôležité časti písomného dedičstva, ktoré sa týkajú Slovenska. „Až 30 % digitálnych dokumentov bude dostupných na internete. Všetky ostatné digitálne dokumenty budú prístupné v Slovenskej národnej knižnici a v digitálnej bádateľni Slovenského národného archívu v Bratislave,“ dodal Katuščák. Z prostriedkov Európskej únie šlo na projekt 49 572 033 €, z toho štvrtina bola zo štátneho rozpočtu.