Jedenásťčlenná rodina s deviatimi deťmi sa ocitla v situácii náhlej núdze. Toto rozhodnutie však vyvolalo odpor obyvateľov Hlbokej ulice. Informuje o tom hovorkyňa Malaciek Michaela Janotová na oficiálnej internetovej stránke mesta.
Mesto Malacky zvolalo 2. apríla o 17:00 stretnutie s dotknutými obyvateľmi mesta. Na stretnutí sa zúčastnili aj mestskí poslanci, predstavitelia mestského úradu, Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Malackách a tiež predstavitelia Úradu vlády SR, vrátane splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Miroslava Polláka. Obyvatelia Hlbokej ulice a okolia vyjadrili podľa Janotovej na stretnutí nespokojnosť s tým, že malacký primátor Jozef Ondrejka ich o presťahovaní 11-člennej rodiny z Družstevnej ulice vopred neinformoval.
Proti ich presťahovaniu spisujú občania petíciu
Protestovali tiež proti rozširovaniu nájomného komplexu na Hlbokej ulici. V tejto súvislosti predložil poslanec Juraj Říha v mene obyvateľov petíciu proti rozširovaniu nájomného komplexu. Podporilo ju viac ako 530 obyvateľov. Primátor mesta Ondrejka uznal, že nájomný komplex na Hlbokej ulici ďalšiu záťaž neznesie. Prítomným občanom vysvetlil, že 11-člennú rodinu na Hlbokú ulicu umiestnili len dočasne na maximálne 30 dní v súvislosti s riešením situácie náhlej núdze. Toto rozhodnutie podporili aj predstavitelia Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Malackách, ktorí dodali, že v opačnom prípade by hrozilo umiestnenie detí do detského domova na náklady mesta.
Ako informuje Janotová, dvom obyvateľom Družstevnej poskytol mestský úrad prácu v rámci sezónnych prác, čo by im malo finančne pomôcť v snahe o získanie nového bývania. Situáciu na Družstevnej ulici budú riešiť mestskí poslanci na zastupiteľstve vo štvrtok 19. apríla. Primátor mesta zároveň navrhol poslancom stretnutie a diskusiu na túto tému ešte pred zasadnutím. Témou rokovaní bude aj návrh obyvateľov Hlbokej ulice, ktorý hovorí, že namiesto 11-člennej rodiny by mohla byť v nájomnom komplexe umiestnená iná menej početná rodina z Družstevnej.
Čiernu stavbu im zbúraliMinulý týždeň na Družstevnej ulici v Malackách zbúrali ďalšiu stavbu, ktorú si rodiny postavili svojpomocne a bez povolenia. Ako uviedol malacký primátor, najprv prebehla exekúcia, následne po exekúcii bola odstránená stavba. Ani jedna aktivita pritom podľa neho nevychádzala od mesta. Malacky dostali od exekútora informáciu o vyprázdnení nehnuteľnosti, o tom, že sa bude niečo búrať, mesto nevedelo. Ako primátor dodal, stavebný úrad povolenie na búranie nevydal. "Malo to byť rozhodnutie súdu, ale to rozhodnutie nepoznám," uviedol primátor.
Čierne stavby si rodiny na Družstevnej 25 postavili svojpomocne bez stavebného povolenia a na cudzom pozemku. Prvú čiernu stavbu z rozhodnutia Stavebného úradu v Malackách odstránili v marci minulý rok. Prípad rodín z Družstevnej je známy aj pre aktivity Alojza Hlinu, ktorý nechal pred dom obyvateľov v júli minulého roka pristaviť dva veľkorozmerné kontajnery - jeden sanitárny s WC, pisoárom, umývadlami a sprchovacím kútom, v druhom vznikla tzv. mobilná škôlka. Malacky pre neprispôsobivé správanie rodín na Družstevnej niekoľkokrát navštívil aj minister vnútra Daniel Lipšic. Z pozície koordinátora pre riešenie situácie na Družstevnej ulici v Malackách v lete odstúpil zamestnanec Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Štefan Šarkőzy.