Korytá tatranských bystrín sú vďaka otepleniu v týchto dňoch plné dravej vody. Turisti v snahe zvečniť si túto krásu veselo prekračujú značkované chodníky, mosty či technické zábrany a púšťajú sa na skaly rovno v koryte tatranských potokov. Príkladom sú Studenovodské vodopády. „Stalo sa tam niekoľko smrteľných úrazov. Je to naozaj vychytené miesto, kde turisti s radosťou riskujú životy a fotia sa na klzkých skalách,“ vysvetľuje riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.
„Pády do vodopádov sú často smrteľné alebo sa končia veľmi ťažkými zraneniami,“ konštatuje riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga. „Na skalách sú väčšinou machy a lišajníky, ktoré veľmi nevidno. Keď sú vlhké, sú šmykľavé ako mydlo a pád je skoro istý,“ varuje šéf záchranárov.
Strážcovia TANAP-u veľmi často upozorňujú turistov na to, aby nevstupovali do terénu mimo oficiálnych značkovaných trás. Blokové pokuty, ktoré za to môžu udeliť, sa šplhajú do výšky 66 €. Ľudia sú však nepoučiteľní a zabúdajú na to, že tatranské vodopády boli pre obete tragických pádov často tým posledným, čo z tohto sveta videli.
Tragické pády
7. 6. 2011 - v Studenovodských vodopádoch prišiel o život učiteľ z Estónska, ktorý sa v snahe o fotografiu pošmykol na skale a silný prúd vody ho strhol do koryta
21. 7. 2008 - po páde do Dlhého vodopádu zahynula poľská turistka
21. 3. 2008 - v Obrovskom vodopáde sa utopil slovenský turist