Kým zamestnávatelia napríklad vyzdvihujú, že ľuďom ostala možnosť pracovať na dohodu, odborári hromžia, že sa dohody nezrušili úplne. Podľa analytika to, že sa Zákonník práce mení už po roku, neprospeje ani jednej strane.
Otto Ewiak, Konfederácia odborových zväzov
Plusy: Precíznejšia definícia závislej práce, na základe ktorej nebudú môcť zamestnávatelia vo veľkom tlačiť ľudí do „nútených“ živností. Leží nám v žalúdku, že sa nepodarilo úplne odstrániť prácu na dohodu. Pozitívum je, že získali okrem dovolenky také isté možnosti pracovnoprávnej ochrany ako ostatní zamestnanci.
Mínusy: Nezrušila sa práca na dohodu. Nepodarilo sa nám znížiť hranicu nadčasovej práce. Niektorí zamestnávatelia protizákonne nevyplácajú zamestnancom mzdy, odopierajú „dohodárom“ pracovnoprávne nároky či prestávku pri práci alebo na oddych. Znižujú tak dôstojnosť ich práce i celkovú kvalitu života.
Martin Hošták, Republiková únia zamestnávateľov
Plusy: To, že sa nezrušili dohody, je výhra pre „dohodárov“. Inak by zamestnávatelia ťažko vytvorili adekvátny počet pracovných miest. Dohody sú totiž flexibilný prvok. Pozitívom je aj ponechanie počtu nadčasov na 150 hodín namiesto navrhovaných 100. Zamestnancom tak ostane možnosť pri-vyrobiť si a nebudú obmedzovaní Zákonníkom práce. Taktiež to, že ostalo zachované flexikonto.
Mínusy: Za jedno z najväčších negatív možno považovať znovuzavedenie súbehu výpovednej lehoty a odstupného. Dramaticky totiž zvýši náklady zamestnávateľov, lebo už po dvoch a viac odpracovaných rokoch zamestnávateľ bude musieť platiť zamestnancovi aj odstupné. Okrem zvýšenia nákladov bude mať menej prostriedkov na odmeny pre ostatných zamestnancov aj na vytváranie nových pracovných miest.
Michal Páleník, Inštitút zamestnanosti
Plusy: Doteraz boli dohody v rozpore so všetkými smernicami, niečo sa s nimi muselo urobiť. Zvýšili sa odvody z nich, tým prestanú byť také atraktívne, ako boli doteraz. Pohnutie s nimi je určite pozitívum.
Mínusy: Nie je dobré, že Zákonník práce sa tak často mení. Prekáža mi tiež, že neotvorili tému poistenia v nezamestnanosti, ktoré má rovnaký cieľ ako odstupné a výpovedná lehota a tieto tri veci sa mali posudzovať spoločne, aby sa dávali sociálne istoty tým, ktorí prídu o prácu. Je totiž otázka, či ten, kto robil 1 rok a 11 mesiacov, je horší ako ten, kto robil 2 roky a 1 mesiac.
Najdôležitejšie zmeny v Zákonníku práce
• na dobu určitú možno pracovať najviac 2 roky, takýto úväzok možno počas tej doby predĺžiť najviac 2-krát
• zavádza sa súbeh odstupného a výpovednej lehoty: 1-mesačné odstupné + 2 mesiace výpovedná lehota, ak pracovný pomer trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov, 2-mesačné odstupné + 3 mesiace výpovedná lehota, ak pracovný pomer trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov, 3-mesačné odstupné + 3 mesiace výpovedná lehota, ak pracovný pomer trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov, 4-mesačné odstupné + 3 mesiace výpovedná lehota, ak pracovný pomer trval najmenej dvadsať rokov.
• pracujúci na dohodu budú mať nárok na minimálnu mzdu, vymedzený pracovný čas, nadčasy, pracovnú pohotovosť, odpočinok, materskú a rodičovskú dovolenku, ospravedlnenie z práce pri návšteve lekára aj ochranu pred neplatnou výpoveďou, nebudú mať nárok na dovolenku ani stravné
• odborové organizácie nemusia preukázať, že zastupujú aspoň 30 % zamestnancov
• pojem nočná práca sa predĺži na dobu od 22. hod. do 6. hod