Situácia na Krásnej Hôrke pripomínala ticho pred búrkou. Na mieste bol redaktor Nového Času, podľa ktorého policajní ťažkoodenci prísne strážili akýkoľvek prístup osôb k osadám. Dav ľudí zatiaľ pri nich vytrvalo čakal na príchod Kotlebu. Ten nakoniec dorazil a začal si "identifikovať" pozemok. Nakoniec ale k žiadnemu konfliktu v osade nedošlo. Vyhrotené situácie sa odohrali len medzi samotnými čakajúcimi, no vyhli sa fyzickým potýčkam.
Krátko pred 16:00 sa ľudia opäť vydali z centra Krásnohorského Podradia smerom k rómskej osade. Tu ich však zastavil kordón policajných ťažkoodencov. Po chvíli dorazil aj Kotleba, ktorého policajti pustili do osady. Svojim prívržencom oznámil, že si ide identifikovať pozemok a po jeho identifikácii sa bude pokračovať v "upratovaní". Zároveň vyzval svojich priaznivcov, aby rešpektovali výzvy polície.
Situácia v obci a v osade bola stabilizovaná a polícia ju nepretržite monitorovala. "Kým v dopoludňajších hodinách bolo v centre obci približne 170 osôb, teraz sa ich tam nachádza asi 60 až 70," uviedla košická policajná hovorkyňa Jana Mesárová.
Aj okolo jednej hodiny sa niekoľko stoviek prívržencov Mariána Kotlebu a Ľudovej strany Naše Slovensko vybralo z centra Krásnohorského Podhradia na cestu k miestnej rómskej osade. Po pár desiatkach metrov ich postup zablokovali ťažkoodenci. Veliaci policajt ich vyzval, aby sa otočili, pretože ďalej ich nepustia. Dôvodom malo byť riziko ohrozenia života a zdravia. To sa pochodujúcim nepáčilo a začali s policajtmi „diskutovať“. Z davu sa ozývali heslá ako „Policajný štát!“ alebo “Poďte s nami!“.
Pár iniciatívnych jednotlivcov vyzývalo policajtov, aby chránili poctivých ľudí a nie tých, ktorí páchajú rôznu trestnú činnosť, neprispôsobivých a asociálov. Po niekoľkých desiatkach minút sa pochodujúci otočili a vrátili sa späť do centra obce. Policajti naďalej zostávajú na svojich miestach.
V sobotu dopoludnia sa mala konať tlačová beseda Mariána Kotlebu, avšak podľa medializovaných informácií Kotlebu zadržali policajti.
Vyhlásenia Mariána Kotlebu ako aj zverejnené informácie o "upratovaní" v Krásnohorskom podhradí v okrese Rožňava viedli políciu ešte v piatok k začatiu trestného stíhania vo veci prípravy trestného činu poškodzovania cudzej veci a porušovania domovej slobody. Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová, "v rámci vyšetrovania podozrenia z prípravy vyššie uvedených trestných činov boli vypočuté zatiaľ štyri osoby, z ktorých jedna bola predvedená, nakoľko odmietla prevziať predvolanie, tri osoby sa dobrovoľne dostavili na výsluch. "Tieto úkony sa museli vykonávať z dôvodu ich neodkladnosti," dodala.
Na čele pochodujúcich šiel Štefan Sanislo, jeden z majiteľov pozemkov, na ktorých stoja nelegálne stavby. Ani toho však policajti nepustili ďalej. Ako povedal Sanislo novinárom, v sobotu ráno ho policajti „vytiahli z postele“ a predviedli na vypočutie. Po pár hodinách ho pustili.
Rómovia začínajú byť problémom miestnychPrítomnosť veľkého počtu ťažkoodencov pred rómskou osadou okomentoval jeden z miestnych obyvateľov vetou, že „sú obrátení nesprávnym smerom“, aj keď podľa neho spolužitie s miestnymi Rómami je v podstate bez väčších problém, tie spôsobujú hlavne novoprisťahovaní obyvatelia osady. Zároveň poznamenal, že tento problém začína byť veľmi vážny, keďže na túto komunitu idú veľké peniaze v podobe dávok a štátnej podpory.
Problém s Rómami je však podľa neho nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách ako Rumunsko či Bulharsko, a keď sa s tým niečo nebude robiť, bude to stále väčší problém.
O čo Kotlebovi ide?Predseda strany Naše Slovensko Marián Kotleba avizoval, že 29. septembra chce za pomoci ďalších osôb a ťažkej techniky "poupratovať" - odstrániť tuhý komunálny odpad a chatrče bez popisných čísel, ktoré sú na jeho pozemku v obci Krásnohorské Podhradie. Pozemok kúpil od pôvodného majiteľa, ktorému ho obsadili neprispôsobiví občania.