Situácia sa natoľko vyostrila, že užíva antidepresíva a zvažuje odchod z rodného domu. O pomoc požiadal desiatky úradov, politikov, ministrov či samotného premiéra Fica. Všetci prisľúbili pomoc, ale nikto problém neriešil. Svojou nemohúcnosťou a odmietavým postojom tak zničili život slušnému človeku, ktorý celý život pracuje, platí dane a žije usporiadaným životom.
Meno Oskara Dobrovodského z Družstevnej ulice pozná celé Slovensko. Kvôli medializácii jeho prípadu so skupinou neprispôsobivých Rómov. Na rozdiel od celebrít Oskar nerozdáva úsmevy do fotoaparátov, ale najvyšším ústavným činiteľom a úradníkom nastavuje zdrvenú tvár a už štyri roky prosí o pomoc. Márne! Oskar Dobrovodský sa v dome na Družstevnej ulici narodil.
Lukratívna ulica neďaleko centra mesta žila pokojným životom, kým tam neprišli Rómovia. „Pred Silvestrom 2008 sa sem nasťahovalo 40 Rómov z Gajár. Vlastnia len 47 štvorcových metrov pozemku, no okupujú takmer 500 metrov a stavajú načierno chatrče. Začalo to nadávkami a vyhrážkami, že nás pozabíjajú. Potrebu vykonávali na ulici a močovku vylievali pod základy. Statika domu je narušená, je zdevastovaný a nepredajný,“ vymenúva len pár vecí z vyčíňania Rómov Oskar Dobrovodský.
Oskar žil 10 rokov za hranicami. Skúsil život v Nemecku, Španielsku a Juhoafrickej republike. Domov sa vrátil kvôli zlému zdravotnému stavu otca Oskara (80).
Za ten čas chcel pomoc od úradníkov, primátora Malaciek, ministrov či premiéra Fica. Nikto z nich, napriek prísľubom situáciu nevyriešil. „Nemám už ani komu napísať a neviem, čo robiť. Táto vláda sa naším problémom odmieta zaoberať. Písal som aj Ficovi, no nereagoval. Už roky užívam antidepresíva a navštevujem lekárov, aby som to zvládal. Nečinnosť štátu mi proste zničila život,“ priznal Oskar.
Na dvore domu už nemôže tráviť čas. Ruší ho vykrikovanie ratolestí od susedov. V dome sa kvôli špine navôkol premnožili šváby.
V snahe upozorniť na nečinnosť zorganizoval protest za slušný život a dodržiavanie zákonov. Zúčastnilo sa na ňom takmer 500 ľudí. Živou reťazou sa ho snažila zastaviť europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová so sympatizantmi, kvôli čomu sa dostala s Dobrovodským do konfliktu. „Na protest neprišli len skupiny označované za extrémistov, ale aj slušní ľudia platiaci dane a dôchodcovia. Označila nás za hajzlov, fašistov a extrémistov. Niektorých sa to dotklo, urazilo ich to a zvažujú trestné oznámenie,“ povedal pohoršený Dobrovodský.
K celej situáciu sa čoraz častejšie vyjadrujú prívrženci rôznych extrémistických skupín a zaujímajú sa o Dobrovodského problémy. Oskara táto situácia vôbec neteší, no je rád, že aspoň niekto sa oňho zaujíma. „Mne osobne neublížili, ale viem, že sa snažia zviditeľniť a nedokážu mi nijako pomôcť. Nesúhlasím s ich názormi, sú za seba zodpovední sami. Oni môžu na celú situáciu len upozorniť,“ reaguje na spájanie s extrémistami Dobrovodský.
Napriek tomu, že Oskar je pripravený z domu na Družstevnej odísť a mesto požiadal o sociálny byt, jeho otec je odhodlaný ostať. „Nemám kam odísť. Rád by som si to vymenil s Flašíkovou, Ficom, alebo Kaliňákom. Nech si to prídu vyskúšať a uvidia, ako tu žijeme. Ja sa k nim rád nasťahujem,“ vyzýva kompetentných Oskar Dobrovodský starší.