Diskusiu o téme poslanci mediálneho výboru vítajú, no návrh nepodporili, nehlasoval zaň nik, všetci siedmi prítomní členovia sa zdržali. Škripek na výbore zdôraznil, že nebojuje s nahotou, ale s vulgárnosťou a dehonestáciou.
Na zákon sa sype kritikaViacerým ministrom sa návrh na obmedzenie nahoty v médiách nepáči, kritizujú návrh Škripeka. Najnovšie sa pridal aj minister školstva Dušan Čaplovič, ktorého ministerstvo návrh pre vládu odobrilo. Nepozdáva sa mu, že by noviny mali posudzovať jeho ministerskí úradníci. Kontroverzný návrh zákona, ktorý môže obmedziť slobodu médií, jednoznačne definuje výšku pokút hornou hranicou až 10-tisíc eur.
No jeho jednotlivé opatrenia, ako zabrániť zverejňovaniu časti nahého tela v novinách sú, naopak, mätúce. Návrh novely o ochrane mravnosti detí od poslanca Branislava Škripeka vyvolal rozpaky aj u ministra práce Jána Richtera či ministra kultúry Marka Maďariča, pod ktorého ministerstvo agenda médií patrí. Zákonu vyčítajú už samotnú definíciu mravnosti. Včera sa k ich pripomienkam pridal ich kolega Dušan Čaplovič, ktorému sa nepáči, že by malo jeho ministerstvo rozhodovať, čo je v novinách mravné a čo už nie.
„Ministerstvo školstva odporúča vypustiť navrhovanú novú právomoc rezortu školstva, a to vydávať záväzné stanovisko v jednotlivých konkrétnych prípadoch,“ povedal Michal Kaliňák. Škripek je presvedčený, že ministerstvo má na to dostatok odborníkov. Škripek chce chrániť deti pred nahotou. Preto by mali byť noviny napríklad s nahým umeleckým aktom označené ako erotické, vystavené mimo výkladov, stánkov či v hypermarketoch. Čaplovič nesúhlasí, aby zákon zaťažil médiá tým, aby označovali noviny ako „erotické“ len preto, že sa v ich obsahu objaví nahé ľudské telo.
Pokuty až do 10-tisíc eurŠkripek navrhuje, aby obvodný úrad udeľoval pokuty za nedodržanie zákona od 500- do 10-tisíc eur. Najskôr by si však úrad musel vyžiadať stanovisko od ministerstva školstva. To by povedalo, či v konkrétnom prípade došlo k ohrozeniu mravnosti. To môže podľa Maďaričovho rezortu zahltiť úrady, ministerstvo i políciu. „Návrh obsahuje neprijateľnú definíciu ohrozenia mravnosti nelogicky kopírujúcu legálnu definíciu sexuálneho obťažovania,“ píše sa v dokumente ministerstva kultúry.
Ku kritike návrhu sa pridal aj podpredseda Medzinárodného tlačového inštitútu IPI Pavol Múdry. „Ak má prejsť takýto zákon, tak v prvom rade treba novelizovať ústavu, kde je napísané, že cenzúra je zakázaná,“ povedal. Varuje, že to obmedzí aj predaj zahraničných titulov, ako sú český denník Blesk alebo maďarský Blick. „Ak nahota nemá byť v médiách, je to cenzúra. Ak sa to nemá predávať, je to obmedzenie predaja,“ vyčíta Škripekovi.
Čo sa nepáči ministrom:
- zložitú oblasť etických noriem, morálnych noriem a spoločných noriem správania, zúžil iba na problematiku vecí s erotickým obsahom.
- poslanec vytvára neprehľadnú situáciu v sankciovaní priestupkov
- neprimerane a neodôvodnene zaťažeuje predajcov