Slovenské väznice opustilo v stredu 753 odsúdených, ktorých sa týkala prezidentská amnestia. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Jana Zlatohlávková. V stredu, keď nadobudlo účinnosť rozhodnutie prezidenta udeliť amnestiu, posudzovalo 60 sudcov po celom Slovensku podmienky amnestie v jednotlivých prípadoch odsúdených. Do polnoci museli rozhodnúť o všetkých odsúdených vo výkone trestu odňatia slobody.
V ďalšej fáze použitia amnestie sa bude rozhodovať o všetkých podmienečne odsúdených a o tých, ktorí sú síce právoplatne odsúdení, ale ešte nenastúpili do výkonu trestu. Táto fáza môže trvať dlhšie, keďže súdy si v najbližšom období budú chystať a pripravovať jednotlivé spisy.
Odsúdených za nedbanlivostné trestné činy, ktorí sa dostali na slobodu, pred ústavmi na výkon trestu ich čakali príbuzní. Vo väzniciach bol pokoj, väzni, ktorých sa amnestia netýkala, nespôsobili žiadne problémy.
„Dáva sa šanca tým, ktorí porušili zákon, aby sa dostali na slobodu, aby im bol odpustený trest a týmto spôsobom sa zaradili do normálneho života,“ povedala štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská. Podľa nej sa páchatelia obzvlášť závažných zločinov a recidivisti na slobodu nedostanú, amnestia sa má týkať v najväčšej miere páchateľov trestných či-
nov majetkovej povahy ako krádež a sprenevera.
Väzni včera postup neopúšťali ústavy na výkon trestu v minimálnom stupni
stráženia. „V slovenských väzniciach je v súčasnosti 10 862 väznených osôb,
z nich 9 559 si odpykáva trest. Najviac odsúdených je v minimálnom stupni stráženia - 5 160, a z nich 1 198 má uložený trest odňatia slobody do 18 mesiacov,“ reagoval generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Eugen Balko. Situácia vo väzniciach bola pokojná.
Do polnoci sa muselo rozhodnúť o všetkých odsúdených, ktorých sa amnestia týka. „Zatiaľ je rozhodnuté o viac ako 170 s tým, že máme informácie, že sudcovia prešli viac ako 1 000 spisov,“ povedala včera popoludní Jankovská.