Primátor Prešova prehral súd: Hagyari musí prestavať dom v centre!
4. 1. 2013, 8:00 (aktualizované: 29. 5. 2020, 12:33)

Zdroj: nov, anc, Nový Čas
Súdy rozhodli, že budova, ktorú Pavel Hagyari postavil v centre mesta, je v rozpore so zákonom.

Zdroj: nov, Nový Čas

Zdroj: nov

Zdroj: nov
Galéria k článku
Primátor totiž pri stavbe presklenej nehnuteľnosti, ktorá stojí v tesnom susedstve historických meštianskych domov, nebral do úvahy viaceré pripomienky pamiatkarov. Teraz ju bude musieť upraviť podľa pokynov pamiatkového úradu. Z rozsudku prešovského krajského súdu, ktorý potvrdil aj Najvyšší súd v Bratislave, vyplýva, že Hagyari bude musieť splniť najmenej tri podmienky.
Na treťom podlaží fasády nesmie byť antikorové zábradlie. Nahradiť ho má atika, čiže strešný výstupok nad hlavnou rímsou budovy, ktorý zakrýva strechu. Zo strechy budovy musia zmiznúť technické zariadenia, napríklad vzduchotechnika, klimatizácia či chladiarenské jednotky. Ďalej sa musí zmeniť tvar zadnej fasády, ktorý má byť tvorený šikmou strechou.
Prešovský primátor tvrdí, že ide o spor medzi pamiatkarmi a architektom. „Majú opačný názor, aká podoba budovy zapadne do historického centra. Architekt si nemyslí, že by išlo o neprimeraný zásah do mestskej pamiatkovej rezervácie,“ povedal P. Hagyari. Pamiatkari poslali rozhodnutie súdu stavebnému úradu, ktorý by mal zabezpečiť, aby bol dom upravený podľa ich požiadaviek.
Ten však patrí pod mestský úrad, ktorý vedie primátor. „Nechal som sa preto na stavebnom úrade z konania vylúčiť. S úradom v tejto veci komunikuje môj brat,“ vysvetlil P. Hagyari. „Spor trval 8 rokov a Najvyšší súd rozhodol až prednedávnom. Budeme sa snažiť, aby sme v priebehu tohto roka splnili stanovené podmienky,“ uzavrel primátorov príbuzný Miroslav Hagyari.
Autor: © Nový Čas