Aj keď mnohí z nás uprednostňujú instantné verzie káv, klasika má stále svojich zástancov. Porovnajte si spolu s Novým Časom, ako je na tom, čo sa týka chuti, vône či arómy päť druhov káv z našich obchodov. Mnohých sprevádza káva celým dňom. Niektorí ju pijú pre chuť, iní pre jej povzbudivé účinky.
Pravda je však taká, že hladina kofeínu je v rôznych výrobkoch rôzna. "Pražená káva musí spĺňať množstvo kofeínu v sušine najmenej 0,6 hmotnostného percenta," objasňuje Jarmila Halgašová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska. Český časopis dTest analyzoval viacero druhov káv, ktoré sú aj u nás. Z výsledkov vyplýva, že káva je síce zdravotne neškodná, ale čo sa týka chuti a vône, je väčšinou priemerná až podpriemerná. Najlepšie obstála káva Tesco Café Blend.
Ukázalo sa aj, že v niektorých výrobkoch bolo značné množstvo kofeínu, ktorého nadmerný príjem nám neprospieva. "U citlivých jedincov sa môžu dostaviť nežiaduce účinky z prehnanej dávky kofeínu ako vyšší krvný tlak či búšenie srdca," vysvetľuje Peter Minárik, odborník na zdravú výživu. Ako sa ukázalo, kvalita a cena ani v tomto prípade nemusia ísť ruka v ruke.
Čo neviete o káve
- na jej zložení sa podieľa množstvo látok a ich skupín, pričom ich podiely sa menia v závislosti od jej druhu
- dnes poznáme takmer 800 látok, ktoré tvoria zloženie kávy, avšak mnoho ďalších látok ešte ani nebolo identifikovaných
- káva obvykle obsahuje 30 % sacharidov, 10 - 15 % bielkovín, 10 - 15 % tukov, 10 - 15 % kyselín, 10 - 15 % minerálnych látok (draslík, horčík, vápnik, fosfor, železo) a 10 -15 % vody
- káva je významným zdrojom antioxidantov
- káva nás zároveň udržuje bdelými, zbystruje našu pozornosť a zaháňa únavu
- v niektorých prípadoch sa jej pitie dokonca odporúča pri problémoch s nízkym tlakom
Arabica verzus Robusta
Obsah kofeínu v arabike je 8 -14 g/kg, v robuste 17 - 40 g/kg. Denná dávka kofeínu by nemala prekročiť 400 mg. Napr. v 3 šálkach Tesco Café Blend denne prijmete 540 mg, čo môže byť pre zdravie nepriaznivé. Sledujte obsah kofeínu i druh kávy, aby vás neohrozila.
Škodlivé mykotoxíny boli pod limitom
V rámci testovaných výrobkov sa nepreukázalo, že bol prekročený ochranný limit pri ochratoxíne A. Ten sa v káve prezrádza nepríjemným zápachom a pražením sa nedá zničiť. Ďalšie nebezpečné látky sa do kávy môžu dostať počas praženia, napr. akrylamid, ktorý sa vytvára pri tepelnej úprave potravín bohatých na polysacharidy a s prítomnosťou tukov.
Pri ňom povinný limit zatiaľ stanovený nebol, EÚ stanovila len prijateľnú hranicu. Tú mierne prekročili len dve z testovaných káv. Ďalšou zo sledovaných látok, ktorá má karcinogénne účinky, je furán. Zistilo sa totiž, že vyše 80 % furánov sa do organizmu dostáva práve z kávy. Najmenej týchto škodlivín nájdete v káve známej ako „turek“.
Ako obstáli v teste kávy z našich pultov (kliknite pre zväčšenie):
(zdroj: dTest)