Sympatická posila z Rakúska v tíme televízie pôsobí najmä na ženskú časť publika ako magnet a obľúbenosť relácie, ktorá mala päťročnú pauzu, ide hore. Hoci na obrazovke sa Rakúšan so slovenskými koreňmi bezprostredne usmieva, nie vždy mu bolo do smiechu. V detstve si musel okúsiť aj trpkosť, aby teraz vedel, ako chutí úspech.
Thomas prežil na Slovensku iba prvé tri roky života. Potom jeho rodina emigrovala z komunistického Československa do Rakúska. „Na začiatku sme to mali veľmi ťažké. Ľudia nás nemali radi, lebo sme boli Slováci a niektorí Rakúšania voči nám neboli až takí liberálni,“ spomína si Kamenar.
Jeho otec, diplomovaný inžinier ekonómie, predával noviny, alebo pracoval u iných ľudí v záhrade. A jednoduché to Thomas s bratom Maximiliánom nemali ani v detskom kolektíve, hoci sa zo všetkých síl snažili zapadnúť. „Deti vedia byť hrozné. Sú totiž úprimné, a keď sa im niečo nepáči, dokážu to povedať na rovinu. Stávalo sa aj také, že nás niekto opľul a povedal, vy Slováci,“ vracia sa k nepríjemným spomienkam moderátor. „Pamätám sa, že môjho brata ponižovali, lebo nebol Rakúšan, ale našťastie sme spoznali viac dobrých ako zlých ľudí. Zlí ľudia a hlupáci sú všade na svete...“
Behal po Liptove a jedol bryndzáky
Kamenarovcom najviac chýbal domov a cnelo sa im za príbuznými. Preto, keď sa po novembri 1989 otvorili hranice, neváhali a vybrali sa navštíviť rodinu na Slovensko.
„Odvtedy som trávil každé letné prázdniny u starkej v Žiline, alebo u krstnej a chodieval som po Liptovskom Mikuláši.“ Kde sa teda vlastne cíti doma? „Tam, kde dostanem dobré jedlo,“ odpovedá so smiechom bez zaváhania Thomas. „Tým, že žijem v Rakúsku, cítim sa tam doma, ale keď prídem na Slovensko, pociťujem vnútorné napätie, lebo tu sú moje korene.“Ako rodený Slovák ani on neodolá bryndzovým haluškám a slovenskej kuchyni. „Najradšej mám však kapustnicu s údeným mäsom, klobásou a so slivkami. Keď ju dávam ochutnať mojim kamarátom v Rakúsku, nevedia sa toho dojesť.“
Slováci sú oveľa vrúcnejší
Hoci Slováci sú podľa Kamenara veľmi milí, uvedomil si, ako rýchlo žijú. „Obchody máte otvorené 24 hodín ešte aj v nedeľu a dostanem tu kúpiť viac vecí ako v Rakúsku,“ hovorí. „Neviem, či je dobré, že to išlo tak rýchlo po páde komunizmu dopredu. Sú tu úžasné hotely, ale v Rakúsku mali ľudia po skončení druhej svetovej vojny na to, aby dosiahli prosperitu, skoro 50 rokov čas,“porovnáva životnú úroveň Thomas. Najväčší rozdiel však vidí v spolupatričnosti. „Vždy som sa čudoval, že jeden z mojich najlepších kamarátov v Rakúsku nikdy nedal rodičom pusu. Na Slovensku bol komunizmus a rodiny mali blízke vzťahy - jedine sebe mohli dôverovať. V Rakúsku to tak nie je - nepoznali komunizmus, sú chladnejší a fungujú úplne ináč. Chýba mi to tam. Na Slovensku hneď dostanem pusu, klobásku a slivovičku.“
Má tri milióny poslucháčov
A čo vlastne robí Thomas v Rakúsku? Už v puberte začal spolupracovať so súkromnými rádiami a dnes patrí medzi rakúsku moderátorskú špičku. Moderuje na vlnách verejnoprávneho rádia Ö3, ktoré je jedným z najpočúvanejších rádií v Európe a každý deň si ho naladia až tri milióny ľudí. Počas víkendu vysiela rannú šou a cez týždeň púšťa do éteru hudbu, ktorú sám vyberá. Na označenie celebrita si však nepotrpí. „Nikdy ma to nezaujímalo a považujem to za veľmi povrchné. Radšej pracujem v zákulisí, ako sa ukazovať na párty, aký som pekný a zadarmo piť nejaký lacný sekt,“ dodáva Kamenar.