Pre klientov to znamená, že ak vložia rovnakú sumu ako pred znížením, zarobia menej ako pri vyššej úrokovej sadzbe. Čo za tým je a oplatí sa ešte takáto forma investovania svojich peňazí?
V posledných mesiacoch komerčné banky znižujú úroky pri termínovaných vkladoch, prečo to tak je? „Úrokové sadzby klesajú aj kvôli lacným úverom, ktoré získali slovenské banky od Európskej centrálnej banky, takže banky potrebujú menej peňazí od občanov a firiem, a preto ponúkajú nižšie úrokové sadzby,“ vyjadril sa finančný expert portálu FinancnaHitparada Maroš Ovčarik.
Podľa neho to však nie je iba v tom, že banky získali lacné peniaze. Ovčarik vidí druhý dôvod v bankovom odvode, ktorý musia banky platiť z každého vkladu. „Takže vklady od občanov sa stávajú pre banky menej zaujímavé,“ myslí si Ovčarik.
Bankový odvod považuje za dôvod aj iný odborník. „Bankám vznikli nové náklady, a preto znižujú úrokové sadzby, aby si zachovali zisk,“ povedal Marek Fides z Partners Group Sk. Podľa najväčšej banky na našom trhu je znižovanie úrokových sadzieb na termínovaných vkladoch prirodzený jav, ktorý sa prejavuje v posledných mesiacoch. „Sadzby znižujú takmer všetky banky, dôvodom je vývoj situácie na trhu. Výhodnou alternatívou pre ľudí, ktorí si chcú pravidelne ukladať menšie sumy peňazí, sú sporiace produkty,“ vyjadril sa hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
- Termínovaný účet má svoje výhody, ale aj nevýhody. Pokiaľ ste veľmi konzervatívny klient (za žiadnu cenu nechcete podstúpiť riziko), tak termínovaný účet je dobrou voľbou. Alternatívou sú sporiace kontá, ktoré často poskytujú aj o niečo vyššie zhodnotenie. Dôležité je, aby vaše peniaze pracovali na vyšší úrok, než je inflácia, aby vaše peniaze nestrácali na hodnote. Preto ak mi banka poskytuje nižší úrok, mal by som hľadať inú formu investície.
- Je to jednorazový vklad určitej sumy peňazí na bankový účet. Prostriedky sú úročené vyššou úrokovou sadzbou a sú na účte určitý čas viazané – tzv. lehota viazanosti. Počas lehoty viazanosti zvyčajne nie je možné prostriedky z účtu vyberať ani naň vkladať ďalšie prostriedky, resp. výber je možný po zaplatení sankčného poplatku za predčasný výber. Termínované vklady nie sú však zďaleka jedinou možnosťou. Ľudia si môžu zvoliť napríklad sporiace účty, vkladné knižky, podielové fondy, hypotekárne záložné listy, rôzne kombinované produkty a pod.
Závisí to napríklad od toho:
- na ako dlho plánujem peniaze vložiť
- plánujem peniaze aj postupne vkladať
- plánujem z vkladu priebežne vyberať peniaze
- chcem mať peniaze v úplnom bezpečí, aj keď s nižším úrokom, alebo som ochotný znášať aj určité riziko výkyvov, ale s potenciálne vyšším výnosom
- v zásade platí, čím dlhšia viazanosť, tým vyššiu sadzbu získame, pri dlhšej viazanosti je riziko, že v prípade potreby ukončiť vklad predčasne si bude banka účtovať sankčný poplatok
- niekedy je vhodnou voľbou aj rozdeliť peniaze, časť vložiť na dlhšiu viazanosť, časť na kratšiu