Najmä české televízne stanice ponúkajú v poslednom čase jeden normalizačný seriál za druhým. Najväčšiu popularitu si udržiava 30 prípadov majora Zemana, ale ľudia si radi pozrú aj taký umelý príbeh ako Chlapci a chlapi... V čom tkvie úspech komunistických seriálov? Aké sú ich tajomstvá?
30 prípadov majora Zemana (1974)
- Vedeniu komunistickej strany veľmi záležalo na úspechu seriálu, preto uvoľnilo 21 000 mariek na nákup západonemeckej osvetľovacej techniky. Na tie časy to boli neuveriteľné peniaze.
- Na nakrúcaní sa vystriedalo 350 hercov, ktorí v tom období patrili k najznámejším.
- Herec Eduard Cupák, ktorý celý život odmietal politicky angažované úlohy, si v epizóde Kliešte zahral zápornú postavu z čistého potešenia, že môže aspoň nejako bojovať proti režimu, a ešte za to dostať honorár.
- V epizóde Studňa bola studňa na pozemku taká plytká, že Vladimír Brabec mal obavy, aby na záberoch zo studne nevyčnieval von - mala iba niečo vyše metra. Kvôli niektorým scénam bola potom v štúdiu postavená umelá studňa nie do hĺbky, ale do výšky. Kvôli jednej zo scén potom musel herec Josef Kubíček stráviť vo vode približne 5 hodín.
- Pri nakrúcaní dielu Kvadratúra ženy prišiel za režisérom Sequensom syn skutočného vraha, podľa ktorého činu bol diel sfi lmovaný. S natáčaním zásadne nesúhlasil. Nebolo mu to však nič platné.
- Vladimír Brabec dostal za majora Zemana kráľovský honorár - 1 000 000 korún! „Herec musí hrať, kriminalista vyšetrovať - za každého režimu! A keď je to dobré, ľudia to ocenia,“ tvrdí Brabec.
Žena za pultom (1977)
- Do hlavnej postavy Anny Holubovej chceli pôvodne obsadiť Jiřinu Bohdalovú alebo Janu Hlaváčovú. Nakoniec však rolu získala Jiřina Švorcová. Herečka až do svojej smrti v roku 2011 aktívne podporovala komunistov na mítingoch.
- Vladimír Menšík, predstaviteľ Karasa, bol vtedy chorý, a tak musel byť po každom nakrúcacom dni prevezený do nemocnice. Počas fi lmovania si dokonca sám pichal injekcie za asistencie herečky Lenky Termerovej.
- Nakrúcanie trvalo celý rok a v seriáli si zahralo okolo 70 hercov.
- Scenárista Jaroslav Dietl nevedel písať milostné dialógy postáv, preto nechal hercov, aby si vety lásky pripravili sami.
- Každé ráno sa do samoobsluhy, kde sa nakrúcalo, naviezli rekvizity vrátane atraktívneho tovaru, ktorý bol v skutočnosti v obchodoch nedostatkový. Museli ho preto na pľac doviezť z viacerých predajní - nikto sa ho však nesmel ani dotknúť. Ani herci si z neho nesmeli vôbec nič vziať.
- Preslávená samoobsluha, ktorá sa nachádzala na Námestí 14. októbra v Prahe, tam už nestojí.
Okres na severe (1980)
- V seriáli sa mestečko volá Brod, v skutočnosti sa nakrúcalo v Litvínove.
- Hlavnú úlohu okresného tajomníka Josefa Pláteníka mal pôvodne hrať Josef Bek. Na poslednú chvíľu však dostal prednosť „ostrieľaný“ Jaroslav Moučka, ktorý sa už dobre uviedol v propagandistickom seriáli Muž na radnici.
- Seriál sa v televízii objavil tesne pred voľbami v roku 1981. Zámer bol jednoznačný – pomasírovať ľudí propagandou, aby išli vzorne k voľbám.
- Obrovský úspech seriál zaznamenal na Kube.
- Pred kamerou sa prvýkrát spolu objavili otec a syn - Ilja Prachař a David Prachař
Malý pitaval z veľkého mesta (1982)
- Seriál sa nakrúcal podľa skutočných príbehov.
- Postava nadporučíka Pekařa, ktorého si zahral Vlastimil Hašek, mala skutočný predobraz. Aj originál chodil stále v jednom svetri.
- V časti Exot hral Josef Kemr postavu odborníka na vtáctvo. Kvôli úlohe musel niekoľko mesiacov dochádzať k odbornému poradcovi. Nakoniec v tom našiel záľubu, a dokonca si potom domov zaobstaral papagája.
Dynastia Novákovcov (1982)
- Seriál sa stal najsledovanejším televíznym programom roka 1982. Výskum ukázal, že zo sto zapnutých prijímačov bolo 85 naladených práve na Novákovcov.
- Modelové koľajisko deda Maximiliána Nováka, ktorého si zahral Josef Kemr, si mohli deti po niekoľko rokov prezerať v bývalom Dome detí na Pražskom hrade, kde sa dnes nachádza Múzeum hračiek.
- Herečka Karolina Slunéčková počas nakrúcania veľmi trpela. Rakovina sa prvýkrát naplno prejavila. Aj napriek krutým bolestiam herečka všetko zvládla. Rok po nakrúcaní, bohužiaľ, zomrela.
- Hoci Josef Kemr nemal v čase nakrúcania ani 60 rokov, hral starého dedka. A nielen v Novákovcoch, ale aj v seriáli Dobrá voda či v rozprávke Za humnami je drak.
Rodáci (1988)
- Pôvodne malo byť nakrútených 13 dielov po 90 minútach, počas nakrúcania sa plán zmenil na 22 dielov s približne hodinovým trvaním. Po odvysielaní bol však na príkaz riaditeľa Československej televízie Jana Zelenku upravený do 13-dielnej podoby a tak je aj v archíve zachovaný dodnes.
- Pár týždňov po tom, čo dokrútil svoju úlohu primára Jiřička, herec Zdeněk Buchvaldek zomrel.
- Vtedajší šéf pražských kníhkupectiev Vratislav Ebr veril vo veľký úspech Rodákov, a tak objednal 30 000 výtlačkov knižnej predlohy seriálu. Po prvých dvoch dieloch bol na zrútenie a obával sa krachu. Ako to nakoniec dopad lo? Celý náklad sa predal len za tri týždne!
- Scenár vznikol podľa románu Jaroslava Matějka, ktorý ho napísal na objednávku k 40. výročiu Víťazného februára.