Mohla by tomu nasvedčovať zvýšená aktivita v raketovom komplexe Pangiri, kde KĽDR vykonala vo februári tretí test, informoval dnes juhokórejský denník JoongAng Ilbo s odvolaním sa na vládny zdroj.
"Zistili sme zvýšenú aktivitu pracovných síl a vozidiel pri južnom tuneli skúšobného komplexu v Pangiri, kde režim pracoval na údržbe zariadení po tretej jadrovej skúške," citoval denník vysokopostaveného juhokórejského vládneho činiteľa. Tieto činnosti sa podľa neho podobajú tým, ktoré prebiehali pred tretím testom.
Zdroj ďalej uviedol, že príslušné miesta analyzujú, či ide naozaj o prípravu na ďalšiu skúšku, alebo je to len na tlak Soul a Washington. Zdroj dodal, že aktivity v Pangiri sa sledujú od minulého týždňa.
Vysokopostavený predstaviteľ ministerstva obrany v Soule povedal, že KĽDR môže uskutočniť ďalší jadrový test kedykoľvek. Podľa neho sa Severná Kórea pripravovala na jadrovú skúšku od októbra 2012. Februárový test mal byť vykonaný v západnom tuneli komplexu v Pangiri, takže južný tunel zostal k dispozícii pre ďalší test.
Raketu schovaliNemenovaný vojenský predstaviteľ pre denník JoongAng Ilbo uviedol, že Pchjongjang zrejme chystá aj odpálenie rakety stredného doletu. "Presťahovali raketu stredného doletu pomocou mobilnej odpaľovacej rampy do blízkosti mesta Wonsan a schovali ju," povedal zdroj. Použitie mobilnej odpaľovacej rampy znamená, že odpálenie rakety sa môže uskutočniť kedykoľvek, dodal. Juhokórejská vláda predpokladá, že by sa tak mohlo stať 10. apríla.
Napätie medzi Severnou a Južnou Kóreou v ostatných týždňoch podstatne vzrástlo. Sever sa zaprisahal, že zvýši výrobu materiálu na jadrové zbrane a vyhrážal sa preventívnym úderom na Spojené štáty a Južnú Kóreu. Vyhrážky nasledovali po tom, čo OSN uvalila nové sankcie na KĽDR po jej tretej skúške jadrovej zbrane.
Do Kórey radšej necestujteRezort diplomacie odporúča občanom Slovenska obmedziť cestovanie do Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) v súvislosti s rastúcim napätím na Kórejskom polostrove. "Vzhľadom na to, že Slovenská republika nemá v KĽDR svoj zastupiteľský úrad, má obmedzené možnosti pre poskytnutie pomoci v prípade núdze," varuje ministerstvo. V prípade nevyhnutnej cesty do KĽDR odporúča sledovať konzulárne spravodajstvo, zaregistrovať sa na webovej stránke ministerstva a informovať veľvyslanectvo Slovenska v Soule.
Severná Kórea v reakcii na sprísnenie medzinárodných sankcií a americko-juhokórejské vojenské cvičenie urobila v posledných týždňoch viacero vážnych hrozieb, ktoré vyostrili situáciu na Kórejskom polostrove. Naznačila, že jej útok je už len otázkou krátkeho času a armáda dostala konečný súhlas s útokom na americké ciele.
Minulý týždeň uviedla svoje strategické raketové jednotky a delostrelectvo do bojovej pohotovosti a namierila ich na americké vojenské základne na Guame, Havaji a na kontinentálnom území USA. Spojené štáty oznámili, že na ostrov Guam umiestnia protiraketový obranný systém. KĽDR tiež zakázala Juhokórejčanom vstup do spoločného priemyselného komplexu v meste Kchäsong na severokórejskom území.