Hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Peter Kovalík informoval TASR, že požiar, ktorý sa vo štvrtok vo večerných hodinách podarilo lokalizovať, sa v priebehu noci ďalej nešíril a požiarisko monitorovali hliadky.
"V ranných hodinách sa uskutočnil letecký monitoring územia v spolupráci s posádkou vrtuľníka letky Ministerstva vnútra SR, ktorý potvrdil zastavenie šírenia požiaru. Ohniská budú teraz dohášať smerom od vonkajšieho okruhu do vnútra požiariska," konštatoval hovorca.
Pripomenul, že na likvidáciu požiaru boli opäť nasadené jednotky HaZZ z Popradu, Kežmarku, Levoča, Starej Ľubovne, letecký modul z Prešova a Záchranná brigáda HaZZ z Humenného.
"Spolu by malo byť nasadených približne 50 príslušníkov HaZZ. Veríme, že v priebehu niekoľkých hodín sa nám podarí definitívne požiar zlikvidovať, pretože ak bude opäť vietor, mohlo by to situáciu skomplikovať," povedal Kovalík.
Dodal, že príčina vzniku požiaru je stále v štádiu zisťovania. Najpravdepodobnejšou príčinou však bude nedbanlivosť neznámych osôb a neopatrná manipulácia s otvoreným ohňom v blízkosti suchého porastu.
Podľa doterajších zistení požiar zasiahol plochu niekoľkých desiatok hektárov porastu na území v správe Štátnych lesov TANAPu, kde bola v roku 2004 veterná kalamita.
Oheň spálil 22 hektárov mladého lesa. Štátne lesy Tatranského národného parku vyčíslili materiálne škody na viac ako 48 000 eur. „Environmentálne škody sú nevyčísliteľné,“ uviedla Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAP-u.
"Je to apokalypsa pre všetko živé. Momentálne tu hniezdia vtáky, sú tu aj obojživelníky. To, čo nemá krídla alebo nohy, zahynie. Hmyz kompletne. Sme v národnom parku a škody sú obrovské," povedal riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko, ktorý tiež pomáhal hasiť.
Obvodný lesný úrad v Poprade vydal ešte vo štvrtok popoludní zákaz vstupu do lesa. Zákaz sa týka všetkých lesných pozemkov na území Tatranského národného parku. Netýka sa značkovaných turistických chodníkov, ktoré sú pre verejnosť prístupné. Lesníci žiadajú návštevníkov Tatranského národného parku o rešpektovanie zákazu vstupu, ako aj zdržania sa akejkoľvek manipulácie s otvoreným ohňom v národnom parku.
Riziko vzniku požiaru je podľa Lenky Burdovej v národnom parku aj osem rokov po vetrovej kalamite veľmi vysoké. Dôvodom je najmä veľké množstvo suchého kalamitného dreva v objeme viac ako 600 000 metrov kubických ponechaných ako biomasa. Rizikom je aj viac ako 3 000 hektárov suchého lesa v bezzásahovej zóne, ktoré v posledných piatich rokoch zničil lykožrút.Ďalšie fotografie nájdete v galérii.