Vo februári jej český plastický chirurg Bohdan Pomahač transplantoval tvár. Žena sa od roku 2007 zotavuje z ťažkých popálenín na 80 percentách tela, ktoré jej spôsobil bývalý manžel lúhom (hydroxid sodný).
Štyridsaťštyriročná matka dvoch detí na tlačovej konferencii povedala, že svoj príbeh zverejňuje preto, aby ostatným dodala silu prekonať bolesť. Schôdzky sa zúčastnila tiež Marinda Righter, ktorej zosnulá matka pre transplantáciu tvár darovala. Marinda Righterová povedala, že je nesmierne šťastná, že môže opäť vidieť matkinu tvár a jej pehy.
Tam, kde bývalo zjazvené a vráskavé tkanivo, je teraz hladká tvár a skvelo tvarovaný nos, uviedol denník The Boston Globe o ženinej tvári. Tarleton by teraz mala získať lepšiu kontrolu nad svojimi novými perami a užívať si zlepšený cit na celej tvári.
"Chcem, aby ostatní vedeli, že sa nemusia vzdávať uzdravenia, keď ich zasiahne tragédia," povedala Tarleton. Dodala, že každý v sebe môže nájsť cestu ku šťastiu. "Uzdravovanie si žiada čas a trpezlivosť," vyhlásila. "Zistila som, že máme nad svojím životom oveľa väčšiu kontrolu, než si myslíme. Som žijúcim príkladom toho, že máme silu a schopnosť prekonať čokoľvek, čo sa nám prihodí."
Operovali ju 15 hodínTarleton v uplynulých šiestich rokoch čelila mnohým komplikáciám, "niekedy s trasúcimi sa kolenami", ako uviedla. Prekonala 55 operácií a po transplantácii jej imunitný systém darcovskú tvár odmietal. Doktori sa domnievali, že už nemajú žiadnu možnosť, ako jej pomôcť, ale na jej naliehanie a napriek značnému riziku nasadili ďalší liek, ktorý pomohol.
Pomahač o zvládaní imunitnej reakcie povedal, že telo už nový tvár neodmieta. "Stali sme sa priekopníkmi v hľadaní nových hraníc možností imunobiológie."
Na operácii, ktorá trvala 15 hodín, pracovalo vyše 30 lekárov, anestéziológov a ďalších zdravotníkov. Žene pri nej transplantovali nos, pery, tvárové svaly, tepny, nervy a krčné tkanivo.
Pomahač, ktorý žije v USA, ako jeden z prvých na svete vykonal úspešnú transplantáciu tváre. Doteraz ich uskutočnil so svojim tímom niekoľko. Bostonská nemocnica Brigham and Women´s Hospital, v ktorej Pomahač pracuje, uvádza päť vykonaných transplantácií tvárí. Pomahač odišiel do USA ako absolvent olomouckej medicíny a vypracoval sa na špičkového odborníka. Slovenská transplantačná nadácia mu vlani udelila výročnú cenu za rok 2012 za rozvoj transplantačnej medicíny.