Vo Vysokých Tatrách totiž pracuje aj jediná horská vodkyňa u nás - Zoša Bachleda (49). Pochádza síce z Poľska, ale ako svoju dlaň pozná aj slovenské doliny a končiare. Turistov v nich sprevádza niekoľkokrát mesačne.
„Keď som bola malá, čítala som veľa kníh o horách a Vysoké Tatry mi veľmi imponovali. Dostala som sa do nich, keď som mala 16 - 17 a hneď som sa zapísala na kurz horolezectva. Pamätám si, že vtedy odo mňa chceli, aby rodičia podpisom potvrdili súhlas, tak som si to podpísala sama,“ usmieva sa sympatická blondína, ktorá je aj členkou medzinárodnej organizácie horských vodcov a na Slovensku svoje služby poskytuje prostredníctvom Himalaya clubu.
„Dohodnúť sa však dá aj individuálne, kontakt mám na svojej webovej stránke,“ dodáva Zoša. Niektorí chlapi - dnes kolegovia - spočiatku, keď zistili, že sa k nim snaží dostať žena, ohŕňali nosom. „Dávali mi najavo, že ženy by mali zostať pri sporáku a neliezť na vysoké štíty. Myslím si však, že väčšinu z nich to už prešlo. Skúšky na horského vodcu som po dvojročnom kurze zložila ešte v roku 1995 a verím, že za tých 18 rokov som ich dostatočne presvedčila o svojich kvalitách,“ podotkla žena, ktorá síce žije v poľskom Zakopanom, ale s klientmi sa bežne stretáva v slovenských Tatrách.
Aj niektorí turisti občas zapochybujú o kvalitách jej služieb. „Nájdu sa takí, čo mi dajú najavo, že sa ženou sprevádzať nedajú. Nechám ich, nech si myslia, čo chcú. Za tie roky mám už totiž množstvo stálych klientov, ktorí ma vždy pri ceste do hôr poprosia, aby som ich sprevádzala,“ s úsmevom hovorí Zoša, ktorá okrem po poľsky rozpráva aj po slovensky či anglicky. Naopak, niekedy sa ona musí vyrovnať s turistami komplikujúcimi situáciu. „Vodca musí byť niekedy aj psychológ,“ uzavrela Zoša.
Horské výstupy vo Vysokých Tatrách
- 24 horských vodcov a sprievodcov s certifikátom je združených v Himalaya clube. Certifi kát ich oprávnuje sprevádzat turistov vo Vysokých Tatrách.
- 45 horských výstupov rôznej obtažnosti je pripravených pre turistov vo Vysokých Tatrách. Pri niektorých je ciel cesty rovnaký, ale cesty výstupu sú odlišné
- Ceny za výstup: Klesajú snarastajúcim poctomturistov, ktorých horský vodca sprevádza. Najviac však môžu byt traja a v zime len dvaja.
- 60 € stojí najlacnejší výstup na Štrbský štít a štít Ihla na Ostrve vtrojclennej skupine. Túto sumu musí zaplatit každý klient zo skupiny.
- 233 € zaplatíte za najdrahší výstup na Ganky cez Pustú lávku. Táto suma platí vprípade, že sa na výstupe zúcastní len jeden turista shorským vodcom.
- Najžiadanejší vrchol je túra na najvyšší štít Vysokých Tatier Gerlach (2 655 m), na ktorý sa možno dostat šiestimi rozlicnými cestami. Výstup trvá 8 až 10 hodín.