Ak sa má Slovenská republika zaradiť aj v oblasti odpadov medzi moderné európske krajiny, potrebuje po viac ako desiatich rokoch aj moderný zákon o odpadoch. Preto ministerstvo životného prostredia pripravilo legislatívny zámer, teda koncepciu budúceho nového zákona.
Stav, keď 85 % komunálneho odpadu u nás končí na skládkach, sa musí zmeniť. Plánujeme to dosiahnuť rozšírenou zodpovednosťou výrobcov a dovozcov, ktorí pomôžu obciam separovať, recyklovať a zhodnocovať komunálny odpad od občanov. Výsledkom bude menej odpadu na skládkach. Chceme zaviesť jasný a prehľadný informačný systém a prísnejšie trestať za „čierne“ skládky.
Uvedomujeme si, že návrh úplne zakázať výkup kovov od fyzických osôb v zberniach druhotných surovín vyvolá veľkú diskusiu, ale situácia si vyžaduje rázne riešenie. Skúsenosti nám hovoria, že rôzne čiastkové obmedzenia a prísnejšia evidencia pri výkupe sa míňajú účinkom. Naopak, stále sme svedkami krádeží kanalizačných poklopov, krytov, transformátorov, káblov, rozoberania striech, zlodeji sa neštítia ani kostolov, cintorínov, naposledy dokonca v Kremnici pamätných tabúľ.
Pri Pamätníku M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji visia kovové reťaze len pri výnimočných príležitostiach, lebo pravidelne mizli. Takýmto konaním páchatelia spôsobujú nemalé škody, dokonca aj na zdraví. Podľa štatistík policajného zboru v roku 2011 zlodeji spáchali viac ako 1 500 krádeží farebných kovov a spôsobili škodu za takmer 3 400 000 € a minulý rok bola situácia podobná. Občania by po novom mali mať možnosť kovový odpad odovzdať do zberných dvorov v obci.
Názory redakcie sa nemusia stotožňovať s názormi autora komentára, ktorý zodpovedá aj za jeho vecný obsah.