Veľký záujem vzbudil v posledných dňoch videoklip umiestnený na serveri YouTube, na ktorom údajne jedenásťročné dievča opisuje svoj osud. Radšej by som umrela, prehlasuje Jemenka, ktorá našla útočisko u svojho strýka. Video s jej výpoveďou, ktoré natočila a doplnila anglickými titulkami organizácia Memri, má už vyše sedem miliónov videní.
"Čo urobili deti zle? Prečo ich takto jednoducho sobášia?" pýta sa dievča na zázname. Informovala o ňom agentúra DPA s konštatovaním, že nie je možné overiť, odkiaľ záznam pochádza, vek dievčaťa ani pravdivosť jeho výpovede. Dievča, o ktorom sa v titulkoch uvádza, že má 11 rokov a pochádza z Jemenu, tvrdí, že podalo trestné oznámenie na svoju matku.
Libanonské médiá citovali strýka, ktorý vraj prepadol panike, keď sa dozvedel o plánoch rodičov. "Nemohol som dovoliť, aby ju vydali a zničili jej tak budúcnosť," vyhlásil podľa spravodajského serveru Now Lebanon News strýko, ktorý pracuje ako technik v nemenovanej televíznej stanici. Libanonská televízia Al-Madžadín zase citovala otca dievčaťa, ktorý vraj už prisľúbil, že dcéru nevydá pred jej 17. narodeninami.
Detský fond OSN (UNICEF) sa k uvedenému videu, ktoré vyvolalo mnohé rozhorčené reakcie na sociálnej sieti Twitter, nechcel vyjadriť. UNICEF ale požaduje celosvetovo stanovenie najnižšej hranice pre vstup do manželstva na 18 rokov. To by mohlo pomôcť tomu, aby sa zabránilo núteným sobášom detí, povedala agentúre DPA hovorkyňa nemeckej odbočky UNICEF Ninja Charbonneauová.
Podľa UNICEF vstúpila celosvetovo každá tretia vydatá žena vo veku od 20 do 24 rokov do manželstva pred svojím osemnástym rokom. To predstavuje 70 miliónov žien, vyplýva zo štatistík z roku 2006. Čím mladšie sú deti, tým ojedinelejšie sa svadba koná na ich vlastné želanie, povedala Charbonneauová. "Dievčatá sú skorými nútenými sobášmi olúpené o svoje detstvo," zdôraznila.